Organizacje przewoźników-PSPD
Istniejące od 1994 r. Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych z siedzibą w Gdyni, które za dwa lata obchodzić będzie 25-lecie działalności, zrzesza blisko 1000 firm.
Większość stanowią przewoźnicy realizujący krajowy lub międzynarodowy transport rzeczy, ale w gronie członków PSPD nie brakuje również przedsiębiorców zajmujących się transportem osób, spedycją, przewozami na potrzeby własne lub świadczeniem szeroko rozumianych usług dla transportu (brokerów ubezpieczeniowych, dealerów samochodów ciężarowych i naczep itp.).
Co spowodowało, że w ciągu 20 lat od założenia PSPD z małej organizacji branżowej liczącej ok. 20 firm członkowskich przekształciło się w największe transportowe stowarzyszenie regionalne w Polsce? Przyczyn jest wiele, a wszystkie mają związek z profilem działalności Stowarzyszenia.
Kompleksowa obsługa
Biuro Stowarzyszenia jest miejscem, w którym firmy członkowskie mogą liczyć na kompleksową obsługę. Dotyczy to zarówno możliwości złożenia wniosku o udzielenie licencji wspólnotowej czy zaświadczenia na międzynarodowe przewozy niezarobkowe, jak również uzyskania zezwoleń zagranicznych czy formularzy podróży. Od 2011 roku przy PSPD działa również jedyny w województwie pomorskim punkt obsługi klienta systemu viaTOLL, w którym nie tylko można zasięgać informacji na temat stanu konta czy prawidłowości funkcjonowania urządzeń viaBOX, ale również podpisać i rozwiązać umowę oraz złożyć reklamację. Profesjonalna obsługa klienta oraz wysoki poziom przygotowania merytorycznego pracowników biura powodują, że Stowarzyszenie jest chętnie odwiedzane nie tylko przez przedstawicieli firm członkowskich, ale również przez innych przedsiębiorców. Poziom wiedzy pracowników Stowarzyszenia jest również wysoko oceniany przez urzędników, którzy wielokrotnie konsultują z PSPD kwestie dyskusyjnych czy niejasnych przepisów. Podtrzymywanie poprawnych stosunków z przedstawicielami administracji państwowej czy samorządowej jest istotnym elementem działalności Stowarzyszenia.
Ośrodek szkoleniowy
Przy PSPD od wielu lat funkcjonuje ośrodek szkoleniowy, w którym realizowane są liczne szkolenia dla przewoźników (CPC, czas pracy kierowców i obsługa tachografów cyfrowych) oraz dla kierowców (szkolenia okresowe, kwalifikacja wstępna przyspieszona, ADR, prawo jazdy kat. C i CE, eco-driving), zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm czy instytucji (PUP, SWP, Solidarność). Atutami ośrodka są wieloletnie doświadczenie, doskonale przygotowana kadra wykładowców i instruktorów oraz nowoczesne zaplecze szkoleniowe (nowe pojazdy, symulator jazdy, przestronne i nowocześnie wyposażone sale wykładowe).
Od 2010 r. Stowarzyszenie czterokrotnie uzyskało środki unijne na realizację projektów szkoleniowych skierowanych do szeroko rozumianej branży transportowej. Projekty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem - przeszkolono w ich ramach 2853 osoby. Jeden z projektów – „Kierowca – nowy zawód – pewna praca” w 2010 r. otrzymał główną nagrodę w organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego konkursie „Europejski Fundusz Społeczny w województwie pomorskim – ciekawe pomysły, dobre praktyki” w kategorii Priorytet VIII. Obecnie PSPD wspólnie ze Stowarzyszeniem Wolna Przedsiębiorczość z Gdańska realizuje projekt szkoleniowy dla osób bezrobotnych, którego celem jest przygotowanie uczestników do pracy na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego.
Tworząc ośrodek szkoleniowy PSPD postawiło przed sobą kolejne zadanie – zapewnić firmom członkowskim dobrze przygotowane kadry, zarówno w postaci kierowców jak i pracowników zarządzających transportem, o uprawnieniach zgodnych z oczekiwaniami przewoźników. Wiele spośród osób szkolonych w PSPD znalazło zatrudnienie w firmach transportowych i spedycyjnych, jak również założyło własną działalność gospodarczą.
Transportowa giełda pracy
Wobec narastającego zjawiska niedoboru kierowców na rynku pracy, w marcu bieżącego roku PSPD wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdyni zorganizowało pierwszą w kraju Transportową Giełdę Pracy. Frekwencja znacząco przekroczyła oczekiwania organizatorów. W spotkaniu wzięło udział kilkanaście firm z branży transportowej, poszukujących przede wszystkim kierowców, mechaników i elektromechaników oraz liczne osoby poszukujące zatrudnienia. Giełda była znakomitą sposobnością do skonfrontowania oczekiwań pracodawców i potencjalnych pracowników, jak również okazją do uzyskania szczegółowych informacji co do wymaganych przepisami uprawnień. Zainteresowanie spotkaniem było na tyle duże, że już planowane są kolejne edycje giełdy.
Z myślą o przewoźnikach rozważających możliwość zatrudnienia na stanowisku kierowcy obcokrajowców, PSPD nawiązało współpracę z firmą oferującą obsługę firm w zakresie zatrudniania, uzyskiwania zezwoleń na pracę oraz legalizacji spraw pobytowych dla pracowników będących obywatelami krajów spoza UE.
Z przepisami na bieżąco
Stowarzyszenie podejmuje liczne inicjatywy, które mają na celu jak najlepsze dopasowanie oferty do oczekiwań zrzeszonych przewoźników. Wyrazem tego są liczne szkolenia otwarte, podczas których omawiane są bieżące kwestie istotne dla firm transportowych, takie jak m.in.: zmiany przepisów dotyczących czasu pracy kierowców i podatku VAT, płaca minimalna w poszczególnych krajach europejskich czy ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Organizowane są również spotkania przewoźników z przedstawicielami służb kontrolnych, których celem jest otwarta dyskusja nad problemami, z którymi boryka się branża. Przy Stowarzyszeniu działa aktywnie Komisja Kontenerowa, w skład której wchodzą przewoźnicy wykonujący transport kontenerowy. Komisja podejmuje wspólnie z Zarządem PSPD m.in. inicjatywy mające na celu usprawnienie obsługi przewoźników w terminalach kontenerowych i portach, walcząc np. o poprawę warunków obsługi i budowę parkingów buforowych.
Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych jest atrakcyjnym partnerem dla wielu podmiotów gospodarczych. Firmy członkowskie stanowią silną i dużą grupę zakupową cieszącą się szczególnym zainteresowaniem koncernów paliwowych ( LOTOS, SHELL, BP), które przygotowały dla PSPD atrakcyjne oferty, niejednokrotnie unikalne w skali kraju. Bogata i stale rozwijana sekcja serwisowa zawiera liczne propozycje m.in.: brokerów ubezpieczeniowych, firm zajmujących się rozliczaniem czasu pracy kierowców czy zwrotem podatku VAT, zakładające rabaty dla zrzeszonych firm.
Platforma Transportowo-Spedycyjna
Najnowszym pomysłem PSPD jest rozpoczynająca działalność Platforma Transportowo-Spedycyjna, która w założeniu ma stanowić portal wymiany informacji handlowych między przewoźnikami a spedytorami, kładący szczególny nacisk na kwestię bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Do współpracy przy tym projekcie zaproszona została Polska Izba Spedycji i Logistyki. Użytkownikami Platformy są firmy członkowskie obu organizacji, starannie weryfikowane pod kątem posiadanych uprawnień na wykonywanie transportu i/lub spedycji, które poszukują optymalnych rozwiązań wspomagających prowadzoną działalność gospodarczą.
Festyn Transportowca i Targi Transportowe
PSPD od niemal 25 lat z powodzeniem realizuje cele statutowe i prowadzi działalność gospodarczą. Reprezentuje interesy przewoźników przed organami administracji państwowej, zajmuje się szeroko rozumianym doradztwem, trzymając przysłowiową rękę na pulsie. Istotnym elementem działalności Stowarzyszenia jest również integracja środowiska przewoźników, co odzwierciedla ciesząca się ogromnym powodzeniem coroczna impreza – Festyn Transportowca i towarzyszące mu Targi Transportowe, w tym roku zaplanowane na 23 czerwca. Bogaty program imprezy, występy znanych artystów kabaretowych, pyszne jedzenie i co najważniejsze – profesjonalnie przygotowane stanowiska wystawców powodują, że grono wielbicieli Festynu Transportowca stale się poszerza.
Mogłoby się wydawać, że Stowarzyszenie niczym już nie zaskoczy przewoźników, że wszelkie pomysły na lepsze dostosowanie oferty PSPD do oczekiwań firm członkowskich zostały już zrealizowane. Czy aby na pewno? Prężnie działający Zarząd Stowarzyszenia nie powiedział jeszcze ostatniego słowa…
T&M nr 5/2017
Natalia Blok – Cygańska
Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych
Add comment