Uta listopad

loga na www miedzy banery

1150x300 Mercedes

loga na www miedzy banerybp 2024 karta bp Plus Aral 1170x300px 3

loga na www miedzy banery

Prometeon luty

Oleje Klimowicz banner

loga na www miedzy banery

Kaessbohrerloga na www miedzy banery

Oleje Klimowicz banner 2

Komunalne w stylu eko

POL-ECO System to targi powstałe trzy lata temu, w wyniku połączenia, odbywających się corocznie w stolicy Wielkopolski wystaw Poleko i Komtechnika.

 

Tegoroczna edycja (23-25 października) była zatem czwartą z kolei. Nie zabrakło nowych produktów, przeznaczonych zresztą nie tylko dla „komunalników”. Śmieciarki, zamiatarki, wody asenizacyjne, podnośniki, ładowarki, pojazdy i urządzenia do przetwarzania odpadów – to tylko część z przedstawionych propozycji.

Wśród pojazdów do transportu komunalnego znalazł się, napędzany elektrycznie  Goupil G4. Ładowność w maksymalnym wariancie przekracza tonę, a podwozie można zaopatrzyć np. w fabryczną zabudowę z drzwiami roletowymi, myjkę wysokociśnieniową z wężem lub wywrotkę do zbierania i wywozu śmieci. – Do wyboru są trzy przemysłowe baterie trakcyjne od 8,6 do 14 kWh oraz dwie baterie w technologii litowo-jonowej, 9 i 14 kWh. Koszty eksploatacji takiego auta to ok. 6 zł/100 km – informowano na stoisku Zeppelin Polska. Innym z dostawczych „elektryków” pokazanych na targach był, nieco mniejszy od poprzednika, Eidola Cargo.

         O rosnącym popycie na pojazdy komunalne informowano m.in. na stoiskach firm Gamon (w ofercie m.in. samochody z zabudowami asenizacyjnymi), Dobrowolski (m.in. zamiatarki uliczne marki BROCK oraz nowy model samochodu specjalistycznego z zabudową śmieciarki) oraz GP­ Truck­ Trading (od ubr. jest wyłącznym dystrybutorem jednego z­ największych w­ Europie­ producentów­ zabudów­ śmieciarek,­ włoskiej­ firmy FARID). Wśród zamiatarek zainteresowanie budziła też  m.in. maszyna Isal 6000. Wyposażono ją w samochodowy napęd hydrostatyczny, sterowany elektronicznie, z układem wykrywania obciążenia.

         Na stoisku Bax Baumaschinen znalazły się najnowsze podnośniki marki Sennebogen, w tym maszyna przeładunkowa 355E. Zastępuje model 305,­ podobnie jak on ma unikatową­ konstrukcję­ (połączenie ładowarki­ teleskopowej­ z­ hydraulicznie­ unoszoną kabiną). Maszyna­ ma­ napęd na­ obie­ osie,­ jest nieco większa od poprzedniczki. Maksymalny udźwig wynosi 5,5 t, a­ wysokość­ podnoszenia 8,5 m.­ Sennbogen 355E nadaje się­ do­ pracy z­ różnymi­ materiałami, w tym odpadami i zrębkami czy surowcami wtórnymi, np.­ złomem. Po­ zamontowaniu wideł­ paletowych­ można ją­ wykorzystać do­ sztaplowania zbelowanych­ kartonów,­ folii­ albo­ puszek­ lub­ załadunku ich­ na­ samochody­ ciężarowe.

Ładowarki w szerokiej gamie pokazała też firma EWPA , dystrybutor maszyn marki CASE, a od niedawna też marki TEREX ECOTEC (rozdrabniacze, przesiewacze, ładowarki przeładunkowe oraz przerzucarki do kompostu).

Wśród targowych debiutantów znalazł się też pojazd wielozadaniowy Wille 265, rodem ze Skandynawii. Pojazd jest przystosowany do pracy z szeroką gamą osprzętu i dzięki temu może być wykorzystywany przez cały rok do wykonywania różnorodnych prac w mieście: na wąskich ścieżkach, chodnikach, drogach osiedlowych i niskich parkingach podziemnych w centrach handlowych itp.

Na targach pokazano też wiele „akcesoriów” dla pojazdów i sprzętu komunalnego. Był np. mobilny system rejestracji obrazu na pojazdach, XTrack. Rejestrator zdjęć zapisuje obraz z kamer zainstalowanych  na pojeździe. Zdjęcia mogą być przypisywane do zarejestrowanych zdarzeń. Obrazy przechowywane są w pamięci urządzenia i mogą być przenoszone przez USB lub przesyłane on-line poprzez sieć GSM.

T&M nr 10/2018

Tekst: Michał Jurczak

 

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE