Komunalna mieszanka firmowa
Śmieciarki, zamiatarki, wody asenizacyjne, podnośniki, ładowarki, pojazdy i urządzenia do przetwarzania odpadów – to tylko część z przedstawionych propozycji poznańskich targów POL-ECO System (17-19.X).
To jedna z najmłodszych imprez w wystawowym kalendarzu, powstała zaledwie dwa lata temu w wyniku połączenia, odbywających się corocznie w stolicy Wielkopolski wystaw Poleko i Komtechnika. Nie zabrakło nowych produktów, przeznaczonych zresztą nie tylko dla „komunalników”.
Wśród śmieciarek zainteresowanie budził m.in. MAN 28.320 z zabudową Olympus, będącą dziełem konstruktorów z Terberg Matec. Artur Gałęcki (Terberg Matec Polska) zwraca uwagę na to, że ściany tej tynozaładowczej śmieciarki wykonano z jednego arkusza blachy, co zmniejsza ich podatność na ewentualne uszkodzenia podczas eksploatacji. W konstrukcji wykorzystano blachę trudnościeralną Hardox 400.
Nowością na rynku europejskim jest śmieciarka Medium X4. Pojazd z wrzutnikiem Delta 301 znalazł się na stoisku Ekocelu. - Nowa konstrukcja ramy przedniej skrzyni oraz użycie elementów kompozytowych redukuje masę własną. Wydłużona droga przesuwu płyty wypychającej i większy kąt nachylenia tylnej ramy zamykającej skrzyni zwiększa jej obj. o ok. 2 m.sześc. – podkreślano na stoisku.
Apriva to z kolei dostawca mobilnych myjek do pojemników komunalnych. Łukasz Kamiński (Apriva) podkreśla, że myjki tego rodzaju coraz częściej zamawiane są przez operujące w Polsce firmy świadczące usługi komnalne. Przykładem jest mobilne urządzenie do mycia i dezynfekcji pojemników, które niebawem pojawi się na ulicach Radomia. Zakupu urządzenia Limpmatic, w drodze przetargu publicznego dokonała spółka Radkom. Pojazd wyprodukowano we Włoszech, bazę stanowi podwozie samochodu ciężarowego o dmc 26 t. Urządzenie jest wyposażone w zbiornik wody świeżej o poj. ok. 9,5 tys. l.
Wspólne stoisko przygotował KH-Kipper wraz z partnerami, Renault Trucks, Hyva i PTM. – Na podwoziu Renault 4x2 prezentujemy urządzenie hakowe ZH-12o dopuszczalnej masie udźwigu 12 t, a także dźwig Hyva. Oprócz produktów dla branży budowlanej, kopalnianej i energetycznej, nasza oferta obejmuje zabudowy samowyładowcze i skrzynie stałe do przewozu odpadów, do zimowego i letniego utrzymania dróg, a także przyczepy podkontenerowe – informuje Mariusz Zasoniewicz (KH Kipper).
CS 140 Twin Action to jedna z wielu prezentowanych na targach zamiatarek. Produkt włoskiej marki Comac zawiera opatentowany system łączący siłę działania mechanizmu do zbierania większych odpadów z wydajnym zasysaniem drobniejszego brudu.
Nominalnie zamiatarkę, a w istocie mobilny i wielofunkcyjny pojazd MIC 42 pokazała firma Karcher. System szybkiej wymiany wyposażenia bez potrzeby używania narzędzi ułatwia pracę operatorowi.
Specjalnie opracowany dla potrzeb recyklingu i przemysłu odpadowego produkt pokazała firma Sennebogen. Model 817E jest kompaktowym urządzeniem do transportu materiałów o zasięgu do 9 m i wadze do 17 t. Służy m.in. do sortowania surowców wtórnych (maszynę można wyposażyć np. w chwytak sortujący). Zwracają uwagę relatywnie niewielkie rozmiary, Sennebogen 817E ma 2,5 m szerokości, 4,6 m długości i 3,2 m wysokości.
Na stoisku Pronaru znalazł się natomiast Mobilny Przenośnik Taśmowy MPT 18g, przeznaczony do składowania i transportu materiałów na małe odległości. Wysokość wysypu 8,5 m pozwala należycie wykorzystać przestrzeń na składowisku usypując większą hałdę lub ładując bezpośrednio inną maszynę lub kontener.
T&M nr 10/2017
Tekst: Michał Jurczak
Add comment