Na wyzwania - technologia
PITD pod patronatem Webfleet przygotował raport pod nazwą: „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce 2023.
Bezpieczeństwo i stan infrastruktury parkingowej”. Potwierdził on, że wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na zadowolenie z pracy.
W związku ze zmianami wynagrodzeń w ramach Pakietu Mobilności i ustawy o delegowaniu kierowców, blisko 45 proc. kierowców otrzymała wyższe wynagrodzenie. Średnia pensja netto w 2023 r. wzrosła o 2 proc. w stosunku do roku poprzedniego (7824 zł). Pomimo, iż 81 proc. respondentów lubi swoją pracę, wzrosła liczba kierowców rozważających zmianę zawodu, myśli o tym 48 proc. kierowców, co stanowi wzrost o 10 proc. w porównaniu do 2022 r. Czynniki wpływające na myśl o zmianie zawodu to m.in: stres - 19 proc., niewystarczająca liczba miejsc parkingowych - 17 proc., długie rozłąki z rodziną/przyjaciółmi - 17 proc., warunki sanitarne - 16 proc. oraz niebezpieczeństwo na drodze - 14 proc. Na część z nich pracodawca nie ma większego wpływu, jednak może podjąć kroki, aby zmniejszać stres i zapewnić lepsze bezpieczeństwo swoim kierowcom.
Coraz więcej narzędzi
W redukcji stresu i podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa kierowców pomagają nowoczesne technologie. Większość badanych (7 na 10 kierowców) deklaruje, że z nich korzysta. Mówią głównie o profesjonalnej nawigacji - 57 proc., monitoringu GPS i lokalizacji pojazdu - 45 proc. oraz informatorach live o utrudnieniach na trasie - 37 proc. W celu zminimalizowania stresu kierowców, firmy mogą rozszerzać stosowane już narzędzia o rozwiązania telematyczne, które usprawnią planowanie pracy, jak systemy optymalizujące trasy, aplikacje mobilne do obsługi zleceń i procesowania dokumentacji transportowej czy też dokładnego szacowania ETA (szacowany czas przybycia). Wśród nowoczesnych rozwiązań, które poprawiają poziom bezpieczeństwa warto wdrożyć kamery z wbudowaną sztuczną inteligencją, które identyfikują niebezpieczne sytuacje drogowe i alertują kierowcę oraz zaawansowane systemy monitoringu ciśnienia i stanu opon (TPMS).
Czas wyboru
- Obecnie na rynku można znaleźć narzędzia, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa kierowców. Jako lider w dziedzinie telematyki oferujemy szereg takich rozwiązań, które również pozwalają na lepszą organizację i ułatwienie pracy oraz komfortu, zadowolenia kierowców. Wśród nich znajduje się kamera samochodowa z wbudowaną sztuczną inteligencją - Webfleet Video, aplikacja do zarządzania zamówieniami i komunikacji - Webfleet Work App, system monitorowania ciśnienia w oponach - Webfleet TPMS i wiele innych. Technologia cały czas się rozwija i możemy się spodziewać, że coraz więcej tego typu narzędzi i rozwiązań będzie znajdować się w kabinie kierowcy - mówi Dariusz Terlecki, Regional Director Poland & EE w Webfleet.
Menedżerowie flot mogą wdrażać takie rozwiązania jak: Webfleet Tachograph Manager, który pomaga zoptymalizować planowanie zleceń. Na przejrzystym pulpicie menedżerowie mogą w jednym miejscu zobaczyć pozostały czas jazdy kierowców i sprawdzić, jakie jest ich obciążenie pracą. Oprócz tego system, Webfleet dostarcza regularne i dokładne informacje o ruchu drogowym, warunkach pogodowych, wypadkach, ewentualnych objazdach, a także innych elementach, które mogą wpływać na przebieg trasy i czas pracy, pozwalając na lepsze planowanie tras i zadań dla kierowców. Na rynku dostępnych jest szereg aplikacji do zarządzania flotą, takich jak Webfleet Vehicle Check, za pomocą których kierowca może efektywnie nawigować i zarządzać codziennymi zleceniami lub usprawnić kontrole pojazdów i wysyłanie list kontrolnych za pomocą aplikacji.
T&M nr 5/2024
Add comment