95-latek ma się dobrze
Historia innowacji Phillips rozpoczęła się pod koniec lat dwudziestych XX w., kiedy H.W. Phillips, pradziadek obecnego dyrektora generalnego Roba Phillipsa, wynalazł i opatentował pierwsze odblaskowe ramię sygnalizujące zmianę kierunku jazdy, dedykowane dla ciężarówek i samochodów dostawczych.
Urządzenie było prekursorem kierunkowskazów oraz świateł hamowania, i chociaż było wynalazkiem analogowym, to jego pomysłowość dała początek stworzeniu całego systemu komunikacji w pojazdach. W tym roku firma Phillips świętuje 95 lat istnienia na rynku automotive.
W latach 60-tych ubiegłego wieku stery w firmie przejął Bob Phillips. Wnuk H.W. Phillipsa bardzo mocno postawił na rozwój firmy jako głównego dostawcy komponentów do największych producentów ciężarówek i naczep w USA. Niemal dokładnie pół wieku temu Phillips wyprodukował pierwsze spiralne złącze elektryczne 7 Pin wykonane w Ameryce Północnej, stosując taką samą sprężystość i elastyczność, jaką można znaleźć w przewodach telefonicznych. Dzięki zastosowaniu tej nowatorskiej techniki, złącza elektryczne produkowane przez Phillips okazały się być mocniejsze i trwalsze niż jakikolwiek inne produkowane do tej pory.
Przez całą drugą połowę lat 70-tych Phillips koncentrował się na produkcji przewodów i kabli, dalej zaspokajając zmieniające się potrzeby nowoczesnego przemysłu transportowego. Z małego sklepiku z częściami zapasowymi firma zamieniła się w profesjonalny zakład produkcyjny. Kolejna dekada to kontynuacja rozwoju innowacji oraz początek ekspansji marki na świecie. W 1985 roku Phillips wprowadził na rynek wodoodporne gniazda STA-DRY zapobiegające powstawaniu korozji. W mniej niż dekadę Phillips stał się wiodącym w branży producentem wiązek przewodów do naczep.
Z początkiem nowego wieku Phillips był głównym dostawcą wiązek, złączy i przewodów elektrycznych w USA. Dla zarządu firmy stało się oczywiste, że taki sukces należy przenieść na inne części świata. W 2006 r. Phillips rozszerzył swoją działalność w Szanghaju, a rok później otworzył kolejną fabrykę, tym razem w Meksyku. Sukces obu inwestycji doprowadził obecnego dyrektora generalnego Roba Phillipsa do przejęcia w 2018 r. jednej z polskich fabryk i przekształcenia jej w europejski oddział. Obecnie jednostka Phillips Europe liczy ok. 250 pracowników, halę produkcyjną, wtryskownię oraz przestrzeń magazynową i stale się rozrasta. Zlokalizowany w centralnej Polsce oddział firmy obsługuje całą Europę, Afrykę, Bliski Wschód, Australię oraz Oceanię. Obecnie Phillips kładzie największy nacisk na kreowanie i projektowanie nowych technologii dla branży automotive. Kilka lat temu powstała nowa jednostka, Phillips Connect, która napędza rozwój branży transportowej, dostarczając inteligentne technologie, oszczędzające czas i pieniądze.
T&M nr 5/2023
Tekst: Michał Jurczak
Add comment