Strenx® - stal do zadań specjalnych
Na zakończonych niedawno targach Conexpo-Con/Agg 2023 firma SSAB zaprezentowała stal Strenx®.
To wysokowytrzymały materiał, który z powodzeniem pomaga producentom w konstruowaniu sprzętu do robót ziemnych, budowlanych, do przeładunku materiałów, ale również do budowy środków transportu.
Przed współczesnym, ciężkim sprzętem stoją trudne zadania. Musi ciągnąć, ładować i bezpiecznie podnosić ładunki, co stanowi wyzwanie dla jego uzytkowników. Trzeba mieć też na względzie rosnące koszty paliwa i pracy. Z kolei w transporcie, aby zwiększać ładowność trzeba stosować materiały możliwie lekkie, a przy tym wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Stal Strenx® pomaga zaspokoić m.in. potrzeby wytwórców podwozi przyczep i naczep, a także wysięgników. Strenx® jest również stosowana w tylnych osłonach chroniących przed wjechaniem pod pojazd, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń w zderzeniach tylnych (lepsza wytrzymałość od osłon aluminiowych).
Przykładem zastosowania stali Strenx® jest konstrukcja naczepy z wywrotem bocznym stworzona przez kanadyjskiego producenta naczep i nadwozi Cross Country Manufacturing. - Klienci odnoszą korzyści dzięki niższym kosztom posiadania dzięki oszczędnościom operacyjnym, takim jak niższe zużycie paliwa. Mogą cieszyć się wyższym zwrotem inwestycję, ponieważ mniejsza masa całkowita stawia pojazd w lżejszej klasie licencjonowania, zapewniając oszczędność wagi. Byliśmy w stanie zwiększyć ładowność bez dodawania większej masy, co oznacza mniej podróży, wyższą produktywność i oszczędność paliwa – mówi Bill Yorke, wiceprezes ds. sprzedaży, Cross Country Manufacturing.
Jako stal o wysokiej granicy plastyczności, Strenx® sprawdziła się w urządzeniach dźwigowych. Stalowa płyta Strenx® o wysokiej wytrzymałości, rury i kształtowniki zamknięte o zmniejszonej grubości mogą być przydatne w dźwigach, jak również podnośnikach: krzyżowych, nożycowych, wysięgnikowych czy koszowych, a także np. w ładowarkach teleskopowych. Poza wytrzymałością Strenx® jest także materiałem plastycznym, umożliwia precyzyjne cięcie, czy gięcie elementów. Stal dostępna jest w wersjach o granicy plastyczności 600 -1300 MPa, w postaci płyt, arkuszy, rur i profili zamkniętych.
T&M nr 3/2023
Tekst: Michał Jurczak
Add comment