Uta listopad

loga na www miedzy banery

1150x300 Mercedes

loga na www miedzy banerybp 2024 karta bp Plus Aral 1170x300px 3

loga na www miedzy banery

Prometeon luty

Oleje Klimowicz banner

loga na www miedzy banery

Kaessbohrerloga na www miedzy banery

Oleje Klimowicz banner 2

Mandat za nieodnowione prawo jazdy w czasie pandemii?

Kancelaria prawna Viggen podpowiada jak go uchylić. Czas pandemii wymusił na ustawodawcy wdrożenie szczególnych rozwiązań w zakresie odnawiania uprawnień, oraz aktualizacji pozostałych dokumentów obligatoryjnych dla transportu.

 

Kancelaria Prawna Viggen przypomina, że ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadziła regulacje, które umożliwiają przedłużenie ważności niektórych dokumentów w związku z epidemią koronawirusa. Do takich dokumentów należą przede wszystkim prawa jazdy, świadectwa kierowcy oraz uprawnienia do kierowania pojazdami.

 

Zgodnie z art. 15zzzw. [Przedłużenie ważności dokumentów, uprawnień i wpisów związanych z kierowaniem pojazdami]

W przypadku gdy ważność:

 1) prawa jazdy,

(...)

4) świadectwa kierowcy,

(...)

(...)

8) uprawnień do kierowania pojazdami,

9) wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego

 

- upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ważność tych dokumentów, uprawnień i wpisu ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później.

 

W związku z powyższym, ukaranie mandatem za nieodnowienie dokumentów w czasie pandemii teoretycznie nie powinno mieć miejsca. Specustawa zakłada przedłużenie terminów, jednak w praktyce takie mandaty nadal się pojawiają.

 

Jak się bronić?

 

Jeśli mandat został przyjęty i stał się prawomocny, ukarana osoba może złożyć wniosek do sądu o jego uchylenie.

 Zgodnie z art. 101 Ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia z dnia 24 sierpnia 2001 r., mandat karny podlega uchyleniu niezwłocznie jeśli:

 - grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie albo

- grzywnę nałożono na osobę, która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat, albo

- gdy ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia z przyczyn, o których mowa w art. 15-17 Kodeksu wykroczeń (np. ochrona konieczna, stan wyższej konieczności lub niepoczytalność).

 

Uchylenie mandatu następuje:

 - na wniosek ukaranego (należy złożyć nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu;

- na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę;

- z urzędu.

 

Prawomocny mandat karny uchyla właściwy do rozpoznania sprawy sąd, który przed wydaniem postanowienia może zarządzić stosowne czynności w celu zweryfikowania podstaw do uchylenia mandatu. Jednocześnie ITD poleca odnawiać dokumenty w miarę możliwości na bieżąco. Po zakończeniu epidemii oraz 60-dniowego okresu przejściowego mogą pojawić się opóźnienia, gdyż wniosków zapewne przybędzie. Na pewno nie należy składać dokumentów na ostatnią chwilę.

Na chwilę obecną nie ma problemów z wydawaniem dokumentacji, choć w większości przypadków odbioru dokonać można tylko po wcześniejszej rezerwacji wizyty.

 

T&M nr 2/2021

Adriana Kominowska,

Ekspert działu Silnik Prawny Kancelarii Prawnej Viggen

 

 

 

 

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE