DKV Mobility Carbon Monitor

DKV Mobilitywprowadza DKV Mobility Carbon Monitor, umożliwiający firmom rzetelną analizę i dokumentowanie emisji ich flot pojazdów.
Nowa usługa sprawia, że raportowanie emisji dwutlenku węgla z floty zgodnie z dyrektywą w sprawie raportowania zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD) jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nowa dyrektywa UE wymaga, aby coraz większa liczba firm raportowała wpływ swojej działalności biznesowej na środowisko, w tym szczegółowe ujawnianie ich korporacyjnego śladu CO2e*. Jest to szczególnie istotne dla przewoźników towarowych i firm posiadających floty pojazdów, które muszą każdego roku zbierać wiarygodne dane na temat emisji własnej floty zgodnie z wymogami unijnej dyrektywy CSRD, która została już zaimplementowana w Polsce. DKV Mobility Carbon Monitor zawiera roczny raport CO2e ze szczegółowym przeglądem emisji floty. DKV Mobility Carbon Monitor zawiera roczny raport CO2e ze szczegółowym przeglądem emisji floty oraz raport metodologiczny opisujący podstawowe dane i logikę obliczeń. Firmy mogą korzystać z tego raportu, aby spełnić wymagania dotyczące raportowania i procesu audytu. Dla wszystkich transakcji przetwarzanych za pośrednictwem platformy DKV Mobility wyświetlane są poniesione emisje CO2e - niezależnie od zużytego paliwa lub energii elektrycznej. Emisje dla każdego procesu tankowania lub ładowania są automatycznie obliczane dla poszczególnych krajów, co jest szczególnie istotne w przypadku firm prowadzących działalność transgraniczną. Zgodnie z wymogami CSRD, DKV Mobility Carbon Monitor rejestruje emisje w całym cyklu życia paliwa - od wytwarzania energii do eksploatacji pojazdu (od odwiertu do koła).
-W obliczu rosnących wymagań w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju, firmy transportowe potrzebują precyzyjnych i wiarygodnych danych na temat emisji swoich flot. DKV Mobility Carbon Monitor to kompleksowe narzędzie, które nie tylko ułatwia spełnienie wymogów CSRD, ale także pozwala menedżerom flot na efektywne zarządzanie emisjami. Dostarczamy dane niezbędne do podejmowania strategicznych decyzji i wspieramy naszych klientów w ich drodze do bardziej zrównoważonego transportu - mówi Anna Biekionis, Country Manager DKV Mobility Polska.
Oprócz rocznego raportu CO2e, DKV Mobility Carbon Monitor oferuje menedżerom flot i menedżerom ds. zrównoważonego rozwoju opcję dostępu i eksportu szczegółowych informacji na temat emisji CO2e spowodowanych przez każdy indywidualny proces tankowania. DKV Mobility Carbon Monitor jest częścią pakietu DKV Analytics Premium, który jest dostępny w cyfrowym portalu klienta DKV Mobility. Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) weszła w życie 5 stycznia 2023 r. i jest jednym z fundamentów Europejskiego Zielonego Ładu oraz programu zrównoważonego finansowania. Zastępuje ona poprzednią dyrektywę CSR z 2014 roku i dyrektywę NFRD, rozszerzając zakres raportowania niefinansowego przez spółki. Głównym celem CSRD jest poprawa raportowania informacji niefinansowych przez spółki w obszarach takich jak zrównoważony rozwój i prawa człowieka, zrównując raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju ze sprawozdawczością finansową. Aktualny status jest taki, że Ustawa implementująca dyrektywę CSRD została ostatecznie uchwalona 6 grudnia 2024 r. i opublikowana w Dzienniku Ustaw 17 grudnia 2024 r. Implementacja dyrektywy CSRD w Polsce ma na celu zwiększenie liczby przedsiębiorstw zobowiązanych do raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju, poprawę przejrzystości i wiarygodności tych danych, ograniczenie greenwashingu oraz dostosowanie polskiego prawa do europejskich standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Spółki muszą spełniać wymogi określone w CSRD, jeśli przekroczą dwa z trzech następujących progów wielkości:
- Aktywa ogółem w wysokości 20 mln EUR.
- Przychody w wysokości 40 mln EUR.
- Zatrudnianie średnio 250 pracowników w ciągu roku obrotowego w dwóch kolejnych dniach bilansowych.
W Polsce dyrektywa obejmuje już około 3500 spółek, ale pośrednio będzie dotyczyła dużo większej grupy: kontrahentów, klientów i innych interesariuszy firm zobligowanych do raportowania niefinansowego. Szacuje się, że w całej Unii Europejskiej do raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju zostanie zobowiązane 50 tys. spółek. Nawet jeśli firmy te nie są jeszcze objęte nowymi obowiązkami sprawozdawczymi, więksi partnerzy biznesowi mogą zażądać informacji na temat emisji, np. przy zakupie towarów lub usług. Wynika to z faktu, że firmy objęte CSRD muszą raportować swoje emisje CO2e w łańcuchu wartości zgodnie ze ściśle określonymi Europejskimi Standardami Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które obejmują również zakupione usługi logistyczne. Jako lider w obszarze cyfrowych rozwiązań dla branży transportowej, DKV Mobility nieustannie rozwija swoje usługi, aby wspierać firmy w spełnianiu nowych wymogów regulacyjnych i realizacji strategii z zakresu ESG. DKV Mobility Carbon Monitor stanowi kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonej mobilności, pomagając firmom w redukcji emisji oraz budowaniu przejrzystych i odpowiedzialnych praktyk biznesowych. Więcej informacji na temat narzędzia można znaleźć na stronie www.dkv-mobility.com.
*Równoważnik CO2: jednostka miary służąca do porównywania i kwantyfikacji wpływu różnych gazów cieplarnianych na zmianę klimatu. CO2e podsumowuje różne gazy cieplarniane w jednej wartości na podstawie ich odpowiedniego wkładu w efekt cieplarniany w porównaniu do dwutlenku węgla (CO2). DKV Mobility Carbon Monitor stanowi kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonej mobilności, pomagając firmom w redukcji emisji oraz budowaniu przejrzystych i odpowiedzialnych praktyk biznesowych.