Rząd rozszerza sieć dróg płatnych
Uważajcie, żeby w listopadzie nie natknąć się na myto tam, gdzie dotychczas go nie było.
Rząd rozszerza od 1 listopada 2024 r sieć płatnych dróg krajowych w Polsce o 1.600 km. Ekspansji myta nie powstrzymały protesty transportowców, m.in. TLP i ZMPD.
-Rozszerzenie sieci dróg płatnych w planowanym terminie pogorszy fatalną sytuację przewoźników. Ponadto wzrost kosztów transportu stanowić będzie dodatkowy impuls inflacyjny, przekładając się także na wyższe koszty dla polskiej gospodarki narodowej, na obniżenie jej konkurencyjności oraz na zmniejszenie realnego popytu na rynku wewnętrznym. – argumentował bezskutecznie związek TLP.
Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury przewiduje rozszerzenie sieci dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobierana jest opłata elektroniczna w systemie e-TOLL. Chodzi o drogi lub odcinki dróg klasy A (autostrady) i S (ekspresowe). Nowe przepisy dotyczą pojazdów o masie przekraczającej 3,5 t oraz autobusów.
– Rozszerzenie sieci dróg płatnych jest kontynuacją polityki obejmowania od 2011 r. nowo wybudowanych dróg opłatą elektroniczną – uzasadniał Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. – Sieć nie była rozszerzana od 2017 r., a od tego czasu w Polsce oddano do użytku wiele nowych odcinków dróg krajowych – autostrad i dróg ekspresowych. Co istotne, wpływy z opłat za przejazd pojazdów ciężkich i autobusów trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowana jest budowa nowych dróg i remonty istniejącej sieci.
Opłata jest oparta na zasadach „korzystający płaci” oraz „zanieczyszczający płaci” – stawki za przejazd są uzależnione od masy pojazdów oraz od normy emisji spalin.
Dotychczas opłaty były pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii. Po rozszerzeniu sieci będziemy mieć więc w Polsce ponad 5 tys. km dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną.
Pobór opłat w systemie e-TOLL odbywa się za pomocą systemu satelitarnego.
Z projektem rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej, a także listą planowanych do objęcia opłatą odcinków można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12388001
Więcej informacji o stawkach i zasadach płacenia na stronie systemu elektronicznego poboru opłat https://etoll.gov.pl
Tekst: AG