Uta wrzesień

loga na www miedzy banery

2. Truck machines 1170x150 px v2

loga na www miedzy banery

Bosch filtry truck 1170x150

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

Eurowag

loga na www miedzy banery

Fuchs

loga na www miedzy banery

hella wrzesień

loga na www miedzy banery

1150x300 Actros L

Z wizytą w Wieltonie

31 sierpnia br. wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński złożył wizytę w Wieltonie, największej i najnowocześniejszej fabryce naczep i przyczep w Polsce oraz powstającym obecnie Centrum Badawczo-Rozwojowym spółki w Wieluniu.

 

Premier Piechociński zapoznał się z pełną ofertą produktową Wieltonu oraz szczegółami ostatnich akwizycji spółki we Francji i Włoszech. Wyraził uznanie dla władz i pracowników firmy za znaczące osiągnięcia w budowaniu silnej polskiej marki z potencjałem rozwoju na rynkach zagranicznych.

WIELTON – POLSKI SUKCES, POLSKA MARKA Z POTENCJAŁEM EKSPORTOWYM

Władze Wieltonu, największego w Polsce i jednego z największych europejskich producentów naczep i przyczep, gościły w poniedziałek wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. W trakcie spotkania Prezes spółki, Mariusz Golec przedstawił asortyment produktowy oraz szczegóły ostatnich znaczących transakcji na rynkach zagranicznych: zakupu francuskiego producenta naczep – firmy Freuhauf oraz nabycia aktywów włoskiej spółki Campagnia Italiana Rimorchi. Premier Piechociński zwiedził także powstające Centrum Badawczo-Rozwojowe Wieltonu, gdzie będzie zlokalizowana jedyna w tej części Europy nowoczesna stacja do całopojazdowego badania naczepy. Projekt Centrum jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Premier Piechociński docenił sukcesy władz spółki w budowaniu polskiej marki, w oparciu o polską myśl technologiczną i lokalne zaplecze produkcyjne w Wieluniu. Gratulował osiągnięć w ekspansji na rynkach zagranicznych oraz wspieraniu innowacyjnych rozwiązań. – Wielton walczy nie tylko produktem czy usługą, ale też myślą koncepcyjną, badaniami, innowacyjnym rozwojem. Firma ma już zdolności i zasoby, żeby wchodzić na odległe rynki. Cieszę się jednak, że jądro firmy pozostanie w Wieluniu. Będzie tutaj działało najnowocześniejsze w Europie centrum badawcze przyczep, podwozi. Mam nadzieję, że zgłoszą się do tego centrum także inne nasze firmy z sektora motoryzacyjnego. Jesteśmy przecież wielkim wytwórcą części, akcesoriów i podzespołów  – powiedział Janusz Piechociński na zakończenie wizyty.

Wielton to obecnie największy w Polsce, a po ostatnich akwizycjach jeden z największych europejskich producentów naczep i przyczep. Przejęta w maju br. francuska spółka Fruehauf jest wiodącym producentem naczep i przyczep do pojazdów ciężarowych z 40% udziałem w segmencie rynku naczep we Francji. Fruehauf posiada nowoczesny zakład produkcyjny w Auxerre we Francji, a odbiorcami produktów są klienci w Europie, w tym głównie we Francji. Z kolei w sierpniu br. Wielton zakupił aktywa włoskiej firmy Compagnia Italiana Rimorchi, tj. wiodące włoskie marki Merker, Viberti i Cardi oraz wybrane maszyny i urządzenia, bazy klientów i know-how produktów. Wśród zakupionych maszyn znajdują się m.in. zautomatyzowane linie spawalnicze, w pełni automatyczna linia do zabezpieczania antykorozyjnego w technologii KTL, magazyn do wysokiego składowania oraz linie montażowe. Zostaną one przeniesione do Wielunia. W następstwie obu transakcji, spółka zamierza, w perspektywie dwóch lat, podwoić moce produkcyjne przy jednoczesnej poprawie wydajności zakładów. – Partnerstwo z firmą Fruehauf oraz przejęcie czołowych włoskich marek od Compagnia Italiana Rimorchi otwierają Wieltonowi drogę do zdobycia pozycji trzeciego największego europejskiego gracza na rynku naczep – podkreślał Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Paweł Szataniak podczas wizyty premiera Piechocińskiego.

Wielton jest obecny na ponad 35 rynkach, w Europie, Azji i Afryce. Odbiorcami pojazdów Wieltonu są firmy transportowe, budowlane, produkcyjne i dystrybucyjne w kraju oraz zagraniczni dealerzy pojazdów ciężarowych i naczep, w szczególności firmy z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Norwegii, Węgier, Litwy, Łotwy, Czech, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Estonii, Niemiec, Austrii, Francji, Holandii, Słowenii oraz Serbii, Tadżykistanu i Kazachstanu. Zarząd zakłada również ekspansję zagraniczną w Europie, szczególnie w krajach sąsiedzkich. W planach jest ekspansja w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie.                                  

Firma prowadzi także aktywną politykę wspierania i wykorzystywania innowacji, korzystając z możliwości oferowanych przez państwo. W lutym br. Wielton decyzją ministra gospodarki uzyskał status centrum badawczo-rozwojowego, co pozwala mu działać jak jednostce naukowej i finansować prace badawczo-rozwojowe ze środków zewnętrznych, m.in. funduszy unijnych oraz środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Budowa Centrum ma być zakończona do końca 2015 r. Zatrudnienie znajdzie w nim kilkudziesięciu inżynierów, którzy będą odpowiadać za tworzenie rozwiązań, które zminimalizują lub wręcz wyeliminują ryzyko powstania usterek w pojazdach. W czerwcu br. spółka otworzyła również Biuro Projektowe w Parku Naukowo-Technologicznym Technopark Gliwice, które będzie wspierać transfer innowacyjnych technologii z Politechniki Śląskiej do biznesu i zwiększać konkurencyjność spółki. – Rozbudowany nowoczesny park maszynowy w połączeniu z zapleczem inżynieryjnym i naukowym w Centrum Badań i Rozwoju to początek kolejnej rewolucji technologicznej w spółce. Dzięki temu zaoferujemy klientom innowacyjne rozwiązania techniczne i nową jakość produktów. To ugruntuje naszą przewagę konkurencyjną na rynku – powiedział Mariusz Golec, Prezes Zarządu spółki.

Wizycie towarzyszyli przedstawiciele władz lokalnych Wielunia.

 

 

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE