Uta wrzesień

loga na www miedzy banery

2. Truck machines 1170x150 px v2

loga na www miedzy banery

Bosch filtry truck 1170x150

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

Eurowag

loga na www miedzy banery

Fuchs

loga na www miedzy banery

hella wrzesień

loga na www miedzy banery

1150x300 Actros L

PROJEKT ANITA

Spółka MAN Truck & Bus, Deutsche Bahn, uczelnia Fresenius University of Applied Sciences oraz spółka Götting KG przedstawiają swoje dotychczasowe osiągnięcia w realizacji wspólnego projektu „ANITA".

Dotyczy on autonomicznych pojazdów dla terminali kontenerowych. Wykorzystując pierwszą publiczną jazdę autonomicznej ciężarówki na torze testowym MAN w Monachium, partnerzy projektu poinformowali o swoich dotychczasowych osiągnięciach i zapowiedzieli wzmożone testy praktyczne oraz jazdy próbne, które odbędą się na terenie terminala kontenerowego DB Intermodal Services i terminala DUSS (Deutsche Umschlaggesellschaft Schiene-Straße mbH) w Ulm Dornstadt. Celem projektu ANITA (Autonomous Innovation in Terminal Operations) jest opracowanie i wykorzystanie autonomicznych ciężarówek do realizacji procesów związanych z przeładunkiem kontenerów ze środków transportu drogowego na środki transportu kolejowego, co poprawi ich wydajność i elastyczność oraz ułatwi planowanie ich użycia. Umożliwi to w przyszłości transport większej ilości towarów w przyjaznym dla środowiska transporcie kombinowanym. W tym celu w kolejnych miesiącach spółka MAN będzie pracować nad „wyostrzaniem elektronicznych zmysłów” autonomicznej ciężarówki w rzeczywistym środowisku jej pracy, aby umożliwić jej skuteczne rozpoznawanie otoczenia, reagowanie i planowanie toru jazdy, jak prawdziwy kierowca.

„ Podstawowa technologia automatyzacji dla projektu ANITA jest już gotowa. Aby dopracować jej działanie, przejdziemy teraz do bezpośrednich testów praktycznych, które umożliwią nam dalszy rozwój systemu pod kątem niezawodności operacyjnej i wartości dodanej dla przyszłych użytkowników – mówi podczas premierowej jazdy dr Frederik Zohm, członek zarządu ds. badań i rozwoju w MAN Truck & Bus.
„Podejście to realizujemy z konsekwencją, która do końca bieżącego dziesięciolecia pozwoli nam wprowadzić do oferty seryjne, autonomiczne ciężarówki przeznaczone do eksploatacji na terenie terminali. W tym procesie niezbędny jest udział zaangażowanych partnerów, takich jak: Deutsche Bahn, Götting KG i Hochschule Fresenius University of Applied Sciences.” dodaje Zoom.

Partnerzy planują cały rok jazd testowych, które pozwolą możliwie jak najczęściej weryfikować możliwości prototypu autonomicznej ciężarówki z rzeczywistymi warunkami i realizować proces stopniowego rozwoju i optymalizacji. Podczas jazd w ciężarówce zawsze będzie znajdował się kierowca nadzorujący bezpieczeństwo testu, który w razie potrzeby będzie mógł podjąć interwencję. Intensywne jazdy testowe przyniosą korzyści nie tylko dalszemu rozwojowi autonomicznych ciężarówek, ale także pozwolą przygotować terminale do integracji z tą nową technologią. „Połączony transport kolejowy i drogowy to przyjazne dla środowiska rozwiązanie problemów logistyki w przyszłości. Naszym celem jest współpraca nad rozwojem transportu intermodalnego. Cyfryzacja i automatyzacja pomagają nam tworzyć interfejsy dla pociągów towarowych oraz upraszczają i przyspieszają realizację procesów w terminalach.” mówi dr Sigrid Nikutta, Członek Zarządu Deutsche Bahn AG odpowiedzialna za transport towarowy i Dyrektor Generalny DB Cargo AG.

Aby autonomiczna ciężarówka mogła wykonywać swoje zadania związane z transportem kontenerów, musi mieć możliwość komunikacji z infrastrukturą terminala DBIS i DUSS. Dlatego w pierwszej fazie projektu naukowcy z Fresenius University of Applied Sciences przeanalizowali istniejące procesy, procedury i zachowania ludzi oraz maszyn na terenie tych terminali i przenieśli je do cyfrowego modelu. Cyfrowy język specyfikacji kontraktów Digital's Contract Specification Language (CSL) opracowany przez Deon Digital pełni rolę uniwersalnego języka umożliwiającego jasną i pełną komunikację wszystkich współpracujących ze sobą systemów. W wyniku tego powstał kompletny system planowania misji, łączący pojazd z systemami informatycznymi terminala DBIS i DUSS.

„Cieszymy się, że nasza dotychczasowa praca będzie mogła być z powodzeniem wykorzystywana w interakcji z ciężarówkami w dalszym ciągu projektu ANITA.” podkreśla prof. dr Christian T. Haas z Fresenius University of Applied Sciences. W zbliżających się jazdach testowych naukowcy planujący misje będą przesyłać rozkazy do automatycznej ciężarówki i obserwować jej zachowanie w procesie transportu kontenerów.

„Podczas praktycznych testów na terenie terminala każdego dnia dowiemy się czegoś więcej.” mówi kierownik projektu ze strony MAN, Amelie Jacquemart-Purson. „Scalenie danych z kamer, lidaru i radaru oraz ich interpretacja i podjęcie odpowiednich działań wymagać będą wysokich umiejętności inżynierskich.” dodaje Amelie Jacquemart-Purson

W szczególności trzeba będzie wykonać dużo pracy programistycznej: MAN przeanalizuje zachowanie pojazdu podczas jazd próbnych. Wyciągnięte wnioski będą stopniowo wdrażane poprzez kolejne aktualizacje oprogramowania. System autonomiczny musi uwzględniać wszystkie decyzje, które dziś podejmuje człowiek w oparciu o to co widzi i słyszy. Chodzi więc o zastąpienie ludzkich zmysłów i działań.

Realizacja projektu „Autonomous Innovation in Terminal Operations” (ANITA) rozpoczęła się 1 lipca 2020 r. Jego celem jest zautomatyzowanie przeładunku kontenerów z różnych środków transportu i zwiększenie elastyczności i wydajności tych procesów. Projekt został dofinansowany kwotą 5,5 miliona euro w ramach programu „Nowe technologie pojazdów i systemów” niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu. Czas trwania projektu, to 39 miesięcy. Więcej o projekcie ANITA: https://www.anita.digital/en/

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE