Nowej generacji osprzęt koparki podsiębiernej do kompaktowych ładowarek to propozycja marki Bobcat.

Jest praktycznym rozwiązaniem zmieniającym ładowarkę w koparkę, a to pozwala zwiększyć uniwersalność maszyn, a użytkownikom przyspieszyć zwrot z inwestycji. Nowa generacja osprzętu koparki podsiębiernej adresowana jest do ładowarek o sterowaniu burtowym i kompaktowych ładowarek gąsienicowych. To sprzęt o wszechstronnym zastosowaniu, można go wykorzystywać zarówno w budownictwie, jak i w pracach komunalnych, rolnictwie czy w kształtowaniu krajobrazu.

 

Do wyboru…

Nowy osprzęt jest dostępny w czterech konfiguracjach (dwa modele uniwersalne – V: B32V oraz B35V i dwa modele standardowe – S: B32S oraz B35S), różniących się od siebie m.in. możliwościami w zakresie głębokości kopania, zasięgiem ramion czy systemem mocowania. Największy z modeli pozwala kopać na głębokość 3,3 m, a maksymalny zasięg to 4 m. W przeciwieństwie do modeli standardowych wersje uniwersalne osprzętu koparki podsiębiernej można wyposażyć w dodatkowe urządzenia hydrauliczne, takie jak świdry ziemne i młoty.

Przy pomocy nowego osprzętu operatorzy mogą więc przekształcać swoje ładowarki w maszyny do kopania dołów, rowów, czy fundamentów.  Dzięki zwiększonej uniwersalności nowego osprzętu w wersji V, klienci mogą natomiast  dodawać do koparki podsiębiernej dodatkowy osprzęt do zastosowań np. w pracach rozbiórkowych. Nowa generacja koparki podsiębiernej pasuje do siedmiu rodzin osprzętu Bobcat, na które składa się ponad trzydzieści wersji osprzętu: świdry ziemne, młoty hydrauliczne, jak również różnego rodzaju łyżki: do gliny, wyrównujące, do kopania, szkieletowe oraz przechylane.

 

Uniwersalność w cenie

Wszechstronność oraz oszczędność czasu zawsze stanowiły mocne punkty kompaktowych ładowarek Bobcat. Maszyny z systemem montażu osprzętu Bob-Tach pozwalają na szybkie uzupełnianie ich setką różnego rodzaju akcesoriów funkcjonalnych. -Widzimy rosnące zapotrzebowanie na osprzęt koparki podsiębiernej i sprawiliśmy, że produkt nowej generacji w wersji uniwersalnej (V) stał się jeszcze bardziej wszechstronny. Mają one linię pomocniczą dwustronnego działania, która pozwala na stosowanie jeszcze szerszej gamy osprzętu wraz z koparką podsiębierną, również takiego osprzętu hydraulicznego jak świdry ziemne, młoty i łyżki przechylane. Poprzednia wersja osprzętu koparki podsiębiernej pozwalała tylko na stosowanie niehydraulicznego wyposażenia, takiego jak łyżki. Dla większego bezpieczeństwa i większej żywotności osprzętu wszystkie węże są teraz prowadzone wewnątrz wysięgnika – tłumaczy Daniele Paciotti, dyrektor ds. linii osprzętu Bobcat w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Producent podkreśla, że wersje V osprzętu koparki podsiębiernej są również standardowo wyposażone w system mocowania mechanicznego Klac™. Odpowiada on za szybszą zmianę osprzętu, co ma gwarantować jeszcze większą wydajność. W wersjach S do zmiany osprzętu służy specjalny system sworzniowy.

Z punktu widzenia łatwości eksploatacji, dla użytkownika ważna jest też waga osprzętu. Jest on o ok. 100 kg lżejszy niż produkt poprzedniej generacji, a to ma również wpływ na zwiększenie stabilności, a tym samym bezpieczeństwa. Na komfort eksploatacji wpływa natomiast to, że nowa koparka podsiębierna zapewnia operatorowi szerokie pole obserwacji z jego fotela. Ten walor przydaje się m.in. podczas kopania w trudniej dostępnych miejscach.

 

T&M nr 10/2020

Tekst: Michał Jurczak

              Obejrzyj online    OBEJRZYJ ONLINE