Kruszarki szczękowe
Kruszarka jest maszyną, która ma do wykonania w istocie proste czynności, rozdrobnić podany surowiec i wytworzyć z niego kruszywo.
Dla użytkowników maszyn liczy się uniwersalność, możliwość kruszenia dużych tonaży, zarówno w instalacjach stacjonarnych, jak i mobilnych. Poszukujący kruszarek zwracają uwagę m.in. na konstrukcję ułatwiającą czynności obsługowe i ewentualne naprawy.
Kruszywa stanowią ponad połowę ogólnej ilości pozyskiwanych kopalin. Zapotrzebowanie na nie, a zatem na tanie i powszechnie dostępne materiały budowlane generowane jest w głównej mierze przez sektor drogowy. Po to, aby do odbiorcy trafił odpowiedni, gotowy do wykorzystania materiał niezbędne są kruszarki. Do najchętniej kupowanych należą maszyny o konstrukcji szczękowej (oprócz nich występują maszyny stożkowe; walcowe oraz uderzeniowe). Nabywców kruszarek interesują zazwyczaj mechanizmy regulacji nastawy, łatwość instalowania maszyn i łatwość ich przemieszczania z jednego miejsca pracy na drugie.
Jest z czego wybierać
Do najmniejszych maszyn marki Sandvik należy QJ241. Napęd jest hydrauliczny, gąsienice mają nieco ponad 3,3 m długości (szerokość wynosi 400 mm). Istnieje możliwość niezależnej pracy każdej gąsienicy, maszyną można sterować droga radiową. Gardziel krusząca ma wymiary 1.000 x 650 mm, wydajność sięga 225 t/h. Do szczękowych kolosów tej marki należy natomiast QJ341. W obu przypadkach urządzenia standardowo wyposażone są w hydraulicznie regulowany przenośnik główny, dzięki czemu znajdują zastosowanie w aplikacjach recyklingowych, jak i w trudnych warunkach krusząc twarde skały. Napęd stanowią silniki marki CAT. Elementami wyposażenia dodatkowego maszyn są: przenośnik boczny drobnego ziarna (składany i rozkładany hydraulicznie), jak również separator magnetyczny ERIEZ.
Jeśli chodzi o gruz porozbiórkowy to wśród liderów rynku są mobilne kruszarki szczękowe Lokotrack LT96 i LT106 firmy Metso. Lokotrack LT96, jest najlżejszą mobilną kruszarką w swojej klasie. Waży jedynie 28 t, co pozwala na łatwe transportowanie. W pierwszym przypadku gardziel wlotowa ma wymiary 930 x 600 mm, w drugim - jest to 1.060 x 700 mm. Obie maszyny wyposażane są w podawacz rusztowy z dolnym pokładem odsiewającym, umożliwiający odsiew naturalnie drobnej frakcji np: 0-32 mm z odsiewu wstępnego na podawaczu rusztowym. Pozostała frakcja omija (by-pas) kruszarkę redukując zużycie szczęk kruszących.
Maszyną uniwersalną, przeznaczoną do kruszenia i przesiewania jest Terex Finlay J-1170AS, wyposażona w odłączany przesiewacz sortujący. Sercem maszyny jest komora szczękowa o napędzie hydrostatycznym, mająca zapewniać zarówno odpowiednio duży przerób, jak i wysoki poziom rozdrobnienia. Można ją skonfigurować pod kątem zastosowania w kamieniołomach lub przetwarzania materiału rozbiórkowego (opcjonalna funkcja odprowadzania ciśnienia hydraulicznego). Masa maszyny przekracza 54 t (z komorą HA, VGF, magnesem jednobiegunowym, przenośnikiem obejściowym i zespołem przesiewacza końcowego). Nieco mniejsze możliwości ma Terex Finlay J-1160, mobilna, kompaktowa kruszarka szczękowa na podwoziu gąsienicowym. Ma szczękową komorę kruszącą Terex Jaques JW40, podajnik VGF o dużej wytrzymałości oraz zintegrowany układ przesiewania wstępnego.
Kluczowe walory
Wśród kluczowych walorów kruszarek szczękowych dostawcy wymieniają m.in. modularną, nie spawaną konstrukcję ramy. Przekonują, że to właśnie taka konstrukcja oferuje użytkownikom odpowiednią wytrzymałość zmęczeniową, niezawodność oraz różne warianty montażowe. Istotnym walorem maszyn jest też prostota obsługi, możliwość łatwego rozłożenia i złożenia (dostosowanie do aplikacji podziemnych). Te cechy, wraz z odpowiednimi materiałami, z których wykonano poszczególne elementy (m.in. wysokiej jakości stal) mają gwarantować odpowiednią dyspozycyjność maszyn i ekonomikę ich działania.
W przypadku Lokotrack LT96 i LT106 walorem jest szeroki zakres opcji obejmujący m.in. przenośnik bocznego odsiewu (w LT106 przenośnik zakrężny z możliwością pracy po obu stronach maszyny), separator magnetyczny, zraszanie wodą, płytę zabezpieczającą taśmociąg oraz innowacyjny system Aktywnej Kontroli Szczeliny ACS. System ACS, zamiast popularnej płyty rozporowej utrzymuje szczelinę CSS kruszarki za pomocą trzech potężnych siłowników hydraulicznych. W przypadku niekruszalnego materiału akumulatory azotowe pochłaniają energię, a po przepuszczeniu elementu niekruszalnego kruszarka wraca do zadanej szczeliny CSS bez ingerencji operatora. Cały proces trwa milisekundy i operator często nie zdaje sobie sprawy z tego zdarzenia.
Uniwersalność (kruszenie i sortowanie kruszyw do materiałów budowanych oraz recykling odpadów rozbiórkowych) jest domeną samojezdnych gąsienicowych kruszarek szczękowych Terex Finlay, w tym J-1170. Jej serce stanowi napędzana hydrostatycznie komora krusząca. Napęd hydrostatyczny ma zapewniać precyzyjne sterowanie komorą kruszącą z możliwością rewersu (w celu odblokowania materiału). Wśród walorów J-1170 producent wymienia m.in. podajnik wibracyjny VGF o dużej wytrzymałości (automatyczny moduł zmiennej prędkości VGF gwarantuje podawanie nadawy do komory kruszenia w sposób ciągły i z odpowiednim natężeniem), jak również zintegrowany układ przesiewania wstępnego. Produkt napędzany jest 350-konnym silnikiem Scania. Otwór wlotowy ma wymiary 1.100 mm x 700 mm. Jest też wersja J-1170AS o większej masie.
CHARAKTERYSTYKI POPULARNYCH KRUSZAREK SZCZĘKOWYCH
DSB
Gamę kruszarek DSB otwiera uniwersalna maszyna Innocrush 32j, nadająca się zarówno do przetwarzania kamienia naturalnego, jak i minerałów. Wydajność sięga 220 t/h. Podobną długość (niecałe 12 m) jednak nieco większą od poprzedniczki wysokość ma maszyna Innocrush 40j, będąca odpowiednim rozwiązaniem dla firm budowlanych, które stawiają na podniesienie wydajności zachowując mobilność. Kompaktowe rozmiary czynią Innocrush 40j łatwą i tanią w transporcie. Innocrush 40j z systemem „Quattro” kruszy 330 t na godzinę. Do dużych prac kruszących (wydajność nawet 400 t na godzinę) przeznaczona jest, mierząca niecałe 13,5 m kruszarka Innocrush 53j. Wszystkie maszyny posiadają magnetyczne separatory metali. Do napędu stosowane są silniki marki CAT.
KEESTRACK
Mobilną kruszarkę szczękową Mercurio przeznaczono do pracy przy recyklingu budowlanym. Wyposażona jest w pojemny kosz zasypowy wraz z podawaczem grizzly oraz szeroki przenośnik taśmowy. Ściany kosza zasypowego wykonano ze stali hardox 400 (są składane hydraulicznie). Zastosowano opatentowany system hydraulicznego sterowania szczeliną kruszącą NSS (Non Stop System). System hydrauliczny zaopatrzono w elektryczny zawór bezpieczeństwa, zabezpieczający kruszarkę przed uszkodzeniem. System współpracujących i komunikujących się czujników na koszu zasypowym oraz na kruszarce zapewnia ciągłą i płynną pracę. Mercurio waży 20 t, napędzana jest silnikiem marki John Deere. Maksymalna wydajność sięga 80 t/h.
METSO
Lokotrack LT96 i LT106 firmy Metso to kruszarki łączące w sobie mobilność, wysoką wydajność kruszenia i przede wszystkim dyspozycyjność. Nadają się do recyklingu gruzu budowlanego. Lokotrack LT96, jest najlżejszą mobilną kruszarką w swojej klasie. Waży jedynie 28 t, co ułatwia transportowanie z jednego miejsca pracy na drugie. Obie kruszarki wyposażone są w podawacz rusztowy z dolnym pokładem odsiewającym, umożliwiający odsiew naturalnie drobnej frakcji. Opcjonalnie oferowany jest innowacyjny system ACS (Aktywna Kontrola Szczeliny), zalecany do pracy z żużlem pohutniczym, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo znalezienia w nadawie dużych spieków metalowych ale sprawdza się także w recyklingu gruzu budowlanego, gdzie znajdują się duże metalowe elementy niekruszalne.
SANDVIK
QJ341 to największa kompaktowa kruszarka szczękowa Sandvika na podwoziu gąsienicowym. Urządzenie załącza się sekwencyjnie za pomocą jednego przycisku. Element standardowego wyposażenia stanowi hydraulicznie regulowany przenośnik główny, dzięki czemu maszyna znajduje zastosowanie w aplikacjach recyklingowych jak i w trudnych warunkach krusząc twarde skały. Zwraca uwagę duży kosz zasypowy z podawaczem wibracyjnym, wyposażony w hydraulicznie regulowane burty do transportu. Maszyna ma 4,4 m długości i 2,5 m szerokości. Burty w wersji wzmocnionej mają grubość 15 mm. Zastosowano dwukaskadowy ruszt wibracyjny. Napęd jest hydrauliczny (za pomocą przekładni pasowej i sprzęgła). Prędkość podawacza jest regulowana płynnie. Wymiary gardzieli kruszącej to 1.200 x 750 mm. Wydajność pracy maszyny to do 400 t/h.
TEREX FINLAY
Terex Finlay J-1160 to mobilna, kompaktowa kruszarka szczękowa na podwoziu gąsienicowym, wyposażona w szczękową komorę kruszącą Terex Jaques JW40, podajnik VGF o dużej wytrzymałości oraz zintegrowany układ przesiewania wstępnego Polecana jest do pracy w kamieniołomach, kopalniach, przy rozbiórkach i pracach recyklingowych. Cechuje ją szybka instalacja łatwość transportowania. Solidnie wykonana jednorozporowa komora szczękowa o napędzie hydrostatycznym zapewnia dużą wydajność oraz wysoki stopień rozdrobnienia. Automatyczna, zmienna prędkość podajnika VGF ma gwarantować podawanie nadawy do komory kruszenia w sposób ciągły i z odpowiednim natężeniem. Maszyna waży 33,5 t (bez przenośnika bocznego i separatora magnetycznego) oraz 36 t (z przenośnikiem i separatorem)
ZANAM
KGHM Zanam ma m.in. kruszarki i zestawy kruszące szczękowe: ZKDSh 130/75 oraz ZKMSh 100/55. Przeznaczone są do kruszenia materiałów o wytrzymałości na ściskanie do 300 MPa takich jak: odpady budowlane, bazalt, granit, amfibolit, gnejs, kwarcyt, wapienie, dolomity. ZKDSh 130/75 to samojezdny zestaw kruszący z hydrostatycznym napędem modułu kruszącego, przystosowany do pracy bezobsługowej z możliwością ciągłego monitorowania czasu pracy maszyny. Maksymalny wymiar nadawy: 700 mm. Zakres regulacji szczeliny: 40 - 155 mm. Maszyna napędzana jest silnikiem spalinowym o mocy 304 KM. W ofercie jest również szczękowy zestaw kruszący KDSn 130/75E z elektrycznym napędem wszystkich zespołów. Wydajność sięga 110 m sześc./h (gruz) oraz 70 m sześc./h (granit). Maksymalny wymiar nadawy to 650 mm. Moc silnika elektrycznego sięga 160 kW.
T&M nr 6/2017
Tekst: Michał Jurczak
Add comment