Uta wrzesień

loga na www miedzy banery

2. Truck machines 1170x150 px v2

loga na www miedzy banery

Bosch filtry truck 1170x150

loga na www miedzy banery

MAN TGX MY24 Banner 1170 x 150

loga na www miedzy banery

Eurowag

loga na www miedzy banery

Fuchs

loga na www miedzy banery

hella wrzesień

loga na www miedzy banery

1150x300 Actros L

MInikoparki gąsienicowe

„Zabawkowe” rozmiary i... profesjonalne możliwości. W ostatnim okresie wzrósł popyt na małe koparki. Kilkutonowe maszyny kupują głównie firmy budowlane, ale także wykonawcy sieci energetycznych, światłowodowych oraz rolnicy.

 

Producenci takiego sprzętu mają sporo do zaoferowania. Współczesne minikoparki dzięki swoim niewielkim rozmiarom znajdują wiele zastosowań. To sprzęt konstruowany z myślą o wykorzystaniu m.in. na placach budowy o ograniczonej powierzchni oraz do robót wyburzeniowych. Najnowsze modele koparek zapewniają bardziej precyzyjne sterowanie, większą szybkość wykonywania cykli roboczych, większą stabilność podczas pracy, wyższy komfort pracy operatora i łatwiejsze serwisowanie.

 

Bobcat E50 ZTS

Minikoparka Bobcat E50 z zerowym tyłem obrotu (ZTS) to maszyna o wadze operacyjnej 4.905 kg, napędzana przez 4-cylindrowy silnik marki Kubota, o pojemności 2,4 litra i mocy 35,4 kW (48 KM). Maszyna wyróżnia się wysokimi parametrami pracy i ekonomiką eksploatacji. Standardowy wysięgnik zapewnia maksymalną głębokość kopania 3.524 mm (na życzenie zasięg ten można zwiększyć do 3.923 mm). Maksymalny zasięg na poziomie podłoża, w zależności o wysięgnika wynosi od 5.939 do 6.333 mm. Siła kopania łyżką i siła uciągu to odpowiednio 42.000 i 52.343 Nm.

Minikoparka Bobcat E50 ZTS to sprzęt skonstruowany z myślą o wykorzystaniu na placach budowy o ograniczonej powierzchni oraz do robót wyburzeniowych. Szerokość podwozia tej koparki nie przekracza 1.960 mm przy wysokości 2.532 mm. Do dyspozycji użytkownika są dwa zakresy prędkości - 3,1 i 5,0 km/h. Na uwagę zasługuje także precyzyjne sterowanie, szybkość wykonywania cykli roboczych, komfort pracy operatora, łatwe serwisowanie i znakomita stabilność podczas wykonywania robót z różnego rodzaju osprzętem.

 

CASE CX50B ZTS

Case Construction oferuje 10 modeli minikoparek – o wadze już od 1.600 do 5.300 kg, o mocy od 15 do 43 KM oraz maksymalnej głębokości kopania pomiędzy 240 a 390 cm. Jedną z najnowszych maszyn jest CX50B ZTS, o wadze 4,950 kg, napędzana silnikiem Yanmar Tier 4i/EU Stage IIIA, o mocy 32 kW (43 KM). To koparka o szerokości 1.960 mm. Głębokość kopania wynosi 3.590/3.900 mm (krótkie/długie ramię). Operator ma do wyboru dwie prędkości jazdy – wolną i szybką. Symbol ZTS w nazwie oznacza Zero Tail Swing – czyli przeciwwaga maszyny podczas obrotu nie wychodzi poza obrys gąsienic. Kabina jest ergonomiczna i relatywnie przestronna. Dzięki dużym przeszkleniom zapewnia dobrą widoczność dookoła maszyny. Komfort pracy operatora poprawia odpowiednie wyciszenie oraz izolowanie od wibracji. Do sterowania jazdą służą dźwignie lub pedały. Osprzęt kopiący sterowany jest natomiast za pomocą joystick’ów. Konstruktorzy zapewnili łatwy dostęp do wszystkich punktów serwisowych, dzięki czemu skraca się czas przeglądów czy codziennej obsługi technicznej a maksymalizuje czas pracy. Minikoparki Case dostarczane są z lemieszem spycharkowym. Na maszynie można zamontować dodatkową instalację hydrauliczną na wysięgniku. Pozwala to na pracę z osprzętami takimi jak wiertnice czy młoty. Dla swoich potrzeb można dobrać również jedno z dwóch rodzajów ramion – krótkie lub długie. Jedynym autoryzowanym dealerem maszyn budowlanych Case Construction, w tym również prezentowanych minikoparek, na rynku polskim jest firma INTRAC Polska.

 

CAT 301.4C

Koparka CAT 301.4C, napędzana silnikiem o mocy 17,9 kW (24,3 KM) to wszechstronna i łatwa w transporcie maszyna. Niewielkie rozmiary i masa wynosząca w konfiguracji standardowej z zadaszeniem zaledwie 1.380 kg (masa transportowa z kabiną 1.470 kg) powodują, że koparkę Cat 301.4C można łatwo przewozić na typowej przyczepie, holowanej za półciężarówką lub samochodem dostawczym. Dwa gwintowane wsporniki na dachu pozwalają zamontować ucha do podnoszenia i podnieść maszynę za pomocą żurawia. Rozsuwane podwozie i składany lemiesz spychający umożliwiają skonfigurowanie maszyny w sposób zapewniający jej optymalną stabilność i wydajność. Silnik współpracuje z układem hydraulicznym o zmiennym wydatku, co przekłada się na wysoką wydajność kopania i płynne sterowanie. Niski poziom hałasu i drgań podnosi komfort pracy. Siła odspajania łyżki modelu 301.4C wynosi 16 kN, dzięki czemu maszyna bez problemu radzi sobie z twardymi materiałami i sprawdza się w wymagających zastosowaniach. W wyposażeniu standardowym przewidziano pomocniczy układ hydrauliczny do
pracy z młotem hydraulicznym i dwukierunkowe przewody ze złączami szybkozwalniającymi. Maszyna jest od razu gotowa do pracy. Złącza są umiejscowione w pobliżu osprzętu roboczego, co pozwoliło zmniejszyć długość elastycznych przewodów hydraulicznych i ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia. Przewody elastyczne są dodatkowo zabezpieczone, ponieważ biegną we wnętrzu wysięgnika. Siłownik wysięgnika jest zamontowany ponad nim, co zapewnia dużą trwałość maszyny i redukuje niebezpieczeństwo nieplanowanych przestojów. Stanowisko pracy operatora jest przestronne i komfortowe. Ergonomicznie rozmieszczone elementy sterujące, pedały sterowania jazdą i regulowane podpórki nadgarstków zmniejszają zmęczenie operatora i zwiększają jego wydajność. Przemyślane rozmieszczenie elementów ułatwia czyszczenie maszyny, przez co czasy przestojów są zredukowane do minimum. Nabywca może wybrać wersję wyposażoną w zadaszenie lub w kabinę z układem ogrzewania. W wersji z zadaszeniem operator ma dostęp do stanowiska pracy z obu stron maszyny, co dodatkowo ułatwia wsiadanie i wysiadanie. Punkty obsługi codziennej i regularnych prac konserwacyjnych, w tym wlewy paliwa i oleju hydraulicznego, są łatwo dostępne dzięki szeroko otwieranym stalowym tylnym drzwiczkom. Zawór główny i przewody układu hydraulicznego również są łatwo dostępne, dzięki zdejmowanej płycie podłogowej i bocznym panelom. Maszyna na całym obwodzie jest zabezpieczona trwałymi stalowymi panelami, zapewniającymi dużą wytrzymałość na uderzenia.

 

Hyundai R25Z-9AK

Hyundai poleca swoje minikoparki gąsienicowe jako maszyny niezawodne, wytrzymałe, o wysokiej wydajności, niskich kosztach eksploatacji i serwisu. Jednocześnie charakteryzujące się estetycznym i nowoczesnym wyglądem zewnętrznym i atrakcyjną ceną. Zaprojektowane i skonstruowane są zgodnie z zasadami ergonomii, umożliwiające tym samym łatwą i bezpieczna obsługę. Ułatwienie dostępu upraszcza wykonywanie typowych czynności konserwacyjnych. Sercem małej koparki R25Z-9AK (z wysięgnikiem 1.945 mm i ramieniem 1.120 mm) jest silnik Kubota o mocy 18,4 kW (ok. 25 KM). Maszyna o szerokości całkowitej 1.500 mm uzyskuje maksymalny zasięg kopania, w zależności od wersji, 4.480 lub 4.680 mm (przy gruncie – odpowiednio – 4.340 i 4.540 mm), zaś maksymalna głębokość kopania to 2.420 i 2.645 mm (przy pionowej ścianie – odpowiednio – 1.460 i 1.605 mm). W układzie hydraulicznym znajdujemy pompy tłokowe o regulowanej wydajności – maksymalny przepływ 2 x 27,6 + 19,6 l/min) i dodatkową pompę zębatą. Wydajność i możliwość sterowania maszyną zostały ulepszone dzięki zastosowaniu zaawansowanej konstrukcji i materiałów pokrycia. Zwiększono prędkość roboczą, zdolności jezdne maszyny, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo operatora. Dzięki zastosowaniu niezależnego układu jezdnego możliwa jest jazda do przodu, nawet gdy funkcje wysięgnika ramienia i łyżki są aktywne.

 

JCB 8045 ZTS
 
Minikoparka gąsienicowa JCB serii ZTS charakteryzująca się „zerowym obrotem”, przeznaczona jest do pracy w wielu obszarach zastosowań, takich jak  utrzymanie pagórków, rowów odwadniających i autostrad, instalacja ekranów dźwiękochłonnych, instalacje nawadniające i odprowadzania wód, systemy zaopatrywania w energię (gaz, prąd, woda): linie telefoniczne, oświetleniowe, rurowe, zagospodarowanie mienia komunalnego (utrzymanie zieleni w parkach, ogrodach).  Gabaryty maszyny a w szczególności długość całkowita podwozia wynosząca 2.530 mm, szerokość całkowita 1.980 mm oraz szerokość gąsienic gumowych 400 mm zapewniają maksymalną stabilność maszyny nawet w najcięższych warunkach i przy najbardziej wymagających pracach.
Silnik to jednostka wysokoprężna Perkinsa, chłodzona cieczą, o pojemności 2,2 l, o mocy 33,1 kW (45 KM).  W układzie hydraulicznym zastosowano pompę wielotłoczkową typu Load Sensing o wydatku 169 l/min. Ciśnienie w układzie roboczym części koparkowej i jazdy to 250 bar, ciśnienie w układzie napędu obrotu: 216 bar. Tak wysoka wydajność systemu hydraulicznego gwarantuje osiągnięcie bardzo wysokich sił zrywania zarówno łyżki koparkowej jak i ramienia kopiącego - daje to pewność, że nigdy nie zabraknie siły do kopania nawet w najtwardszych gruntach.
Serwosterowanie pracą układu koparkowego umożliwia uzyskiwanie krótkich cykli pracy i zapewnia operatorowi komfort odpowiedni dla tej klasy maszyny. W wyposażeniu standardowym maszyny przewidziano m.in. kabinę spełniającą normy ROPS i FOPS, blokadę układu sterowania i obrotu, zewnętrzną zamykaną skrzynkę narzędziową, mocowania umożliwiające podnoszenie maszyny, gąsienice gumowe, łyżkę koparkową o szerokości 600 mm, instalację hydrauliczną do młota wyburzeniowego, układ sterowania maszyny ISO, światło robocze montowane na wysięgniku, lemiesz spycharkowy.  Parametry robocze: masa całkowita - 4.675kg, maksymalny zasięg kopania na poziomie gruntu - 5,844 m, maksymalna głębokość kopania - 3,725 m.
Parametry układu jezdnego: prędkość jazdy - niski bieg - 2,7 km/h, prędkość jazdy - wysoki bieg - 5,5 km/h.

 

Terex TC16

W gospodarce budowlanej i przemyśle wymagana jest zarówno duża ruchliwość, zwrotność jak i ekonomika eksploatacyjna, ograniczona emisja hałasu oraz rozsądne nakłady konserwacyjne. Producent minikoparek Terex zapewnia, że spełniają one te warunki, ponieważ wyposażone zostały w technikę najwyższej generacji. Jest to seria nowych koparek o masie od 1,0 do 5,0 ton. Najbardziej popularnym modelem jest minikoparka Terex TC16 o wadze roboczej 1.650 kg. Napędza ją 3-cylindrowy silnik wysokoprężny Mitsubishi o mocy 18 KM spełniający normy TIER IV. Dzięki hydraulicznie przestawnemu podwoziu można zwiększyć szerokość mechanizmu jezdnego z 990 na 1.340 mm. Umożliwia to wykorzystanie maszyny zarówno w budynkach z wąskimi otworami drzwiowymi jak i na trudnych terenach. Największym atutem minikoparki Terex TC16 są drzwi z obydwu stron maszyny oraz siłowniki zamontowane po zewnętrznej stronie ramienia, co gwarantuje dodatkową ochronę i umożliwia jeszcze bardziej różnorodne zastosowania maszyny! Dodatkowo każda maszyna jest wyposażona system ruchów przegubowych – Knickmatik, umożliwiający wykonywanie wykopów bezpośrednio wzdłuż murów. Ponadto – w pełną instalację hydrauliczną z możliwością podłączenia narzędzi ręcznych, oświetlenie robocze na kabinie i ramieniu maszyny oraz szybkozłącze. Firma Asbud Sp. z o.o., która jest jednym z trzech autoryzowanych przedstawicieli producenta w Polsce, do końca roku wprowadziła promocję na wyżej wymieniony model. Każda maszyna wyposażona jest standardowo w pakiet 3 łyżek do wyboru na promocyjnych warunkach. Udzielana jest 2-letnia gwarancja. Koncern Terex zamierza w przyszłym roku wprowadzić nowe modele minikoparek oraz, po sugestiach klientów - udoskonalenia w produkowanych od lat maszynach. Premiera nastąpi na przyszłorocznej BAUMIE.

 

Volvo - seria D

Volvo w swojej ofercie posiada dwa typy minikoparek gąsienicowych, modele klasyczne oraz modele o tzw. zerowym promieniem obrotu, gdzie obrys przeciwwagi nie wychodzi poza obrys gąsienic. W większości są to maszyny z nowej serii D i porównaniu z wcześniejszą generacją charakteryzują się nowymi silnikami spełniającymi rygorystyczne normy emisji spalin Tier 4, wzmocnionymi wysięgnikami, wyższym ciśnieniem w układzie hydraulicznym oraz większym udźwigiem. Maszyny standardowo wyposażone są w dwukierunkową linię hydrauliczną, którą możemy wykorzystać do podłączenia młota lub uchylnej łyżki skarpowej. Istnieje również możliwość zamówienia maszyny z dodatkową linią hydrauliczną, np. do pracy z głowicą obrotową. Sterowanie osprzętem odbywa się za pomocą proporcjonalnego suwaka na joysticku, przez co ruchy stają się płynne i precyzyjne. Opatentowany wielofunkcyjny filtr oleju hydraulicznego odpowiada za filtrację oleju, gdy zbiornik jest napełniany lub uzupełniany oraz gdy olej wraca przez przewody spustowe. Przezroczysty zbiornik umożliwia łatwe sprawdzenie poziomu oleju oraz wczesne wykrywanie zanieczyszczeń, co pozwala na podjęcie działań zapobiegających awariom. Modele EC18D oraz EC20D mają rozsuwane podwozie, dzięki czemu jest łatwiejszy transport i przemieszczanie się maszyną na niewielkich przestrzeniach. Lemiesz przedni na wydłużonym ramieniu zapewnia stabilność nawet na grząskim podłożu. Wszystkie minikoparki mają możliwość obrotu wysięgnika względem kabiny. Istnieje również możliwość łączenia ruchów obrotu nadwozia z obrotem wysięgnika przy pomocy joysticków. Producent wprowadził opcjonalnie funkcję automatycznego powrotu do obrotów biegu jałowego po upływie ustawionego czasu bezczynności elementów sterujących, co pozwala zmniejszyć użycie paliwa i ogranicza poziom hałasu. Jeśli maszyna długo pracuje na obrotach biegu jałowego, następuje automatyczne wyłączenie silnika. Licznik motogodzin jest wtedy zatrzymywany, co przekłada się na dłuższe interwały międzyobsługowe. Volvo opracowało też prosty i efektywny system transportu łyżek zapewniający bezpieczny i łatwy transport osprzętu. Wbudowane haki transportowe pozwalają zaczepić dwie łyżki ogólnego przeznaczenia za łyżkę skarpową, a następnie zabezpieczyć je przy pomocy lemiesza po zakończeniu pracy.

 

Yanmar ViO 38Universal

Sztandarową minikoparką w ofercie Yanmar jest nowy model - ViO 38U o masie roboczej 3750/3965 kg. To maszyna o zwartej sylwetce, spełniająca wymogi stawiane maszynom z krótką rufą: zarówno przeciwwaga jak i przednia część nadwozia nie wystają poza obrys gąsienic. Nowy model jest bezpośrednim następcą sprawdzonego modelu ViO 35, sprzedanego w całej Europie w wielu tysiącach egzemplarzy. Przy projektowaniu nowej maszyny szczególny nacisk położono na ochronę środowiska oraz oszczędność energii. Innym założeniem było stworzenie koparki niewiele cięższej, o zdecydowanie większej mocy, wypełniającej lukę pomiędzy ViO 33 i Vio 50. Istotnym podzespołem jest system VIPPS (układ 4 pomp hydraulicznych), pozwalający na wydajniejszą pracę, poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na paliwo przy równoczesnym zachowaniu parametrów pracy oraz mobilności maszyny. Z kolei system VICTAS (asymetryczne gąsienice) - obniża środek ciężkości maszyny przez co jest bardziej stabilna. Wysokoprężny silnik Yanmar serii TNV z wtryskiem bezpośrednim, dzięki poprawieniu układu wtryskowego paliwa spełnia europejską normę emisji spalin Stage III A. Dzięki cichej pracy jest przyjazny zarówno ludziom jak i środowisku. W wyposażeniu standardowym przewidziano przyłącze odbioru mocy do pracy z szeroką gamą narzędzi hydraulicznych oraz przedłużenie trzeciego obwodu z dwoma dodatkowymi zaworami umożliwiające wykorzystanie chwytaków oraz innego osprzętu. Pomimo krótkiej rufy, największa w maszynach tej klasy kabina (ROPS, FOPS 1) zapewnia dużo przestrzeni wewnątrz i swobodę pracy. W środku znajdujemy duży, pneumatyczny fotel, klimatyzację, do sterowania - joysticki + wygodne, regulowane podłokietniki. Specjalny przełącznik proporcjonalnego sterowania odbiorem mocy znacznie ułatwia kontrolę nad narzędziami hydraulicznymi.

T&M nr 10/2015

Tekst: Antoni Gostyński

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE