Gąsienicowe miniaturki z łyżkami
Małe koparki gąsienicowe, zwane często minikoparkami mają wiele walorów.
Główny popyt na takie maszyny generuje wprawdzie gospodarka komunalna, ale sporo takich maszyn znajduje „zatrudnienie” również jako narzędzia pomocnicze w budownictwie drogowym.
Minikoparki są nieduże, bardzo zwrotne i łatwo je transportować z jednego miejsca pracy na drugie. Dla tych, którzy decydują się na zakup niewielkiej maszyny ważnym czynnikiem jest już nie tylko cena, ale też np. łatwość serwisowania. Szybkie czyszczenie, łatwa obsługa codzienna oraz szybkość zmiany osprzętu oznaczają finalnie większe zyski. Wiele tego rodzaju maszyn trafia do wypożyczalni sprzętu, gdzie cieszą się sporym zainteresowaniem.
E88 rozszerzeniem serii R2
Firma Bobcat rozszerzyła serię minikoparek R2, wprowadzając 8-tonową maszynę E88 zgodną z normą Stage V, która zastąpiła model E85 serii M. E88 zapewnia operatorowi dodatkowe możliwości: piątą linię hydrauliczną AUX5 oraz dłuższe podwozie w standardzie czy – opcjonalnie – czwartą linię pomocniczą AUX4. Produktywność maszyny łączy się z płynnym sterowaniem dzięki łatwym w użyciu dżojstikom i intuicyjnemu, 5- lub 7-calowemu wyświetlaczowi. Duże, łatwe do otwarcia pokrywy ułatwiają dostęp z podłoża do wszystkich punktów podczas prac serwisowych i konserwacyjnych. Sprawdzony 4-cylindrowy silnik Bobcat D24 Stage V generuje moc maksymalną 65 KM. Aby spełnić wymagania poziomów emisji Stage V, silnik wykorzystuje katalizator utleniający (DOC) oraz filtr cząstek stałych (DPF), które zastępują selektywną redukcję katalityczną. Przestronna kabina z dużą przestrzenią na nogi oraz nad głową wykorzystuje konstrukcję z E60. Bezpieczne wsiadanie i wysiadanie ułatwiają szerokie drzwi, konstrukcja uchwytów, stopień zapobiegający poślizgnięciu oraz prześwit na stopę nad gąsienicą. Regulacja fotela jest niezależna od regulacji dżojstików i podłokietników, można ją dostosować do operatora o dowolnej masie i wzroście. E88 można wyposażyć w automatyczną klimatyzację (Auto HVAC). Takie funkcje jak: odparowanie przy użyciu regulowanych wylotów ogrzewania z przodu i dużych wylotów z tyłu, światła diodowe z przodu i na wysięgniku (zabezpieczone przed uszkodzeniami) oraz wycieraczka ze zoptymalizowanym zasięgiem odpowiadają za to, aby widoczność nie pogarszała się niezależnie od warunków i pory dnia, nawet w czasie deszczu czy mgły.
Koparka E88 serii R2 jest dostępna w konfiguracjach z ramieniem standardowym i z ramieniem przedłużonym. Maksymalnie pięć linii pomocniczego układu hydraulicznego mocowanych na ramieniu oraz obsypane nagrodami rozwiązanie A-SAC (zaawansowany system wybieralnego sterowania hydraulicznego) mają zapewniać szeroki zakres konfiguracji maszyny do określonych wymagań. Głębokość kopania wynosi niemal 4,9 m (z długim ramieniem standardowym), zasięg kopania ponad 7,5 m. Maszyna porusza się na gąsienicach o szerokości 450 mm. Łyżka może mieć poj. do 0,7 m sześc. Wymiary całkowite E88 to (dł. transportowa x szer. x wys.): 6,3 m x 2,2 m x 2,5 m.
Siła dużej rodziny
Seria D nowych minikoparek Case oferuje gamę modeli od 1 do 6 t, pokrywających główne segmenty rynku europejskiego, w tym jedenaście modeli od 1 do 3 t, pięć modeli od 5 do 6 t, czy dwie w pełni elektryczne wersje (CX15EV i CX25EV). Modele ZTS, czyli z nadwoziem obracającym się w obrysie podwozia, są cenione za zwinność i zwrotność w ciasnych przestrzeniach.
Gama modeli z dwuczęściowymi wysięgnikami (taki wysięgnik pozwala sięgać o 30 proc. wyżej i o 10 proc. dalej niż standardowy wysięgnik jednoczęściowy; można nim także kopać bliżej maszyny) obejmuje 4 modele o masie od 2 do 6 t. Zastosowano zaawansowane funkcje technologiczne: sterowanie elektrohydrauliczne we wszystkich modelach, ustawienia hydraulicznej regulacji przepływu, elektrycznie zasilane pompy z wykrywaniem obciążenia, zawory regulacyjne do rozdziału przepływu, nawet trzy pomocnicze obiegi hydrauliczne dostępne wraz z szeroką gamą szybkozłączy i osprzętu. To odpowiada za wszechstronność we wszystkich zastosowaniach. – Bezpieczeństwo i komfort operatora są celem nadrzędnym. Stanowią o nim m.in. kratki ochronne, przednia i górna, z zabezpieczeniem poziomu drugiego, wyjątkowa widoczność o zasięgu 360 st., ergonomiczny układ elementów sterujących – podkreślają dostawcy maszyn. Wszystkie modele są dostępne z usługami telematycznymi Case SiteConnect i SiteWatch umożliwiającymi lepszą obsługę posprzedażną opartą na łączności.
W wersjach do CX22D oferowane jest podwozie rozsuwane hydraulicznie. Rozstaw gąsienic można poszerzyć lub zwęzić w zależności od zastosowania i aktualnych warunków terenowych. Modele wyposażone w rozsuwane podwozia są również fabrycznie wyposażone w lemiesz spycharkowy ze składanymi przedłużkami. Maszyny można doposażyć we wszelki potrzebny osprzęt, od łyżek po młoty pneumatyczne, od chwytaków po mulczery.
Gama minikoparek serii D oferuje wachlarz zaawansowanych funkcji: sterowanie elektrohydrauliczne, ustawienie trybu roboczego i hydraulicznego, układ hydrauliczny typu „load sensing” (regulacja przepływu w zależności od wykrywanego obciążenia), zawór regulacyjny do rozdziału przepływu.
Efektywne i łatwe w obsłudze
Wśród minikoparek marki Cat jest model 302.7 CR napędzany 1,1-litrowym motorem o mocy ok. 25 KM. Poruszanie się po placu budowy ułatwia opcja Cat Stick Steer. Umożliwia łatwe przełączanie z tradycyjnych elementów sterowania jazdą (dźwigni i pedałów) na sterowanie ruchem maszyny i lemiesza dżojstikiem. Elementy sterujące są łatwe w obsłudze, a monitor LCD wyświetla informacje o maszynie. Cat 302.7 CR ma podwozie o standardowej szerokości 1,5 m, opcjonalne maszynę można wyposażyć w podwozie rozsuwane hydraulicznie (zakres od 1,35 do 1,8 m). W standardowym wyposażeniu minikoparki Cat 302.7 znalazł się pływający lemiesz, który zwiększa możliwości maszyny w zakresie prac związanych z zasypywaniem i profilowaniem powierzchni.
Relatywnie niskie koszty bieżącego użytkowania koparki mają wynikać m.in. z zastosowania takich funkcji jak: automatyczne załączanie biegu jałowego, automatyczne wyłączanie silnika i efektywny układ hydrauliczny z pompą o zmiennej wydajności.
Minikoparka Cat 302.7 CR zbiera pozytywne opinie m.in. dlatego, że elementy sterujące są łatwe w obsłudze. Dotyczy to nie tylko samego sterowania maszyną, ale również tego, że rutynowe punkty kontrolne są łatwo dostępne z poziomu podłoża (przez boczne drzwi). Odchylana kabina lub zadaszenie pozwala w razie konieczności uzyskać dostęp do dodatkowych obszarów serwisowych. Owo zadaszenie lub hermetyczna, ciśnieniowa kabina (może być wyposażona w klimatyzację), jak również regulowane podpórki nadgarstków i amortyzowany fotel (opcja), poprawiają komfort eksploatacji koparki.
Wszechstronny „elektryk”
Minikoparka DX20ZE-7 to najnowszy model maszyny z napędem elektrycznym, marki Develon (dawniej Doosan). Dwutonowa koparka charakteryzuje się niskim poziomem hałasu i zerową emisją spalin oraz funkcjami i usprawnieniami w zakresie wydajności, które można znaleźć w rodzinie nowej generacji minikoparek serii DX-7. Regulowane gąsienice pozwalają nowej koparce przejeżdżać przez wąskie przejścia i wejścia/wyjścia, co sprawia, że nadaje się do pracy w miejscach o ograniczonej przestrzeni lub przy wykonywaniu prac wewnątrz budynków, np. podczas wyburzania i budowy. Gdy koparka dotrze do obszaru pracy, operator może wysunąć gąsienice, by zwiększyć stabilność i udźwig. Dzięki relatywnie niewielkim wymiarom, DX20ZE-7 jest rozwiązaniem dla firm budowlanych i wypożyczalni sprzętu pracujących we wrażliwych obszarach, w których wymagany jest niski poziom hałasu lub prowadzenie prac w nocy.
Minikoparka zasilana jest akumulatorem litowo-jonowym o poj. 20,4 kWh. Układ szybkiego ładowania przywraca 80 proc. mocy akumulatora po ok. jednej godzinie i 20 minutach ładowania, podczas gdy ładowarka pokładowa przywraca maksymalny poziom naładowania po ośmiu godzinach ładowania. Elektryczny silnik DX20ZE-7 dysponuje mocą ok. 18 KM. Maszyna waży niecałe 2 t, maksymalna głębokość kopania wynosi 2,35 m, a wyładunku 2,6 m.
Standardowym elementem maszyny jest układ telematyki. Operatorzy i dealerzy mogą zdalnie monitorować stan koparki, jej lokalizację i produktywność za pomocą aplikacji lub strony internetowej. System telematyczny umożliwia: ograniczenie do minimum przypadków kradzieży sprzętu i śledzenie lokalizacji maszyny, uniknięcie nieupoważnionego użycia maszyny, monitorowanie, kiedy konieczne jest przeprowadzenie konserwacji, dostosowywanie alertów do harmonogramu klienta, monitorowanie ciśnienia oleju, temperatury roboczej itp., wykorzystywanie danych do szkolenia operatorów w celu uzyskania maksymalnej produktywności.
Maluch i nie tylko
W ofercie marki Hyundai jest m.in. maszyna HX10A. Maleństwo o wadze roboczej wynoszącej niecale 1,1 t napędzane jest silnikiem Yanmar o mocy 9,9 KM. Trzycylindrowa jednostka ma poj. 0,85 l. Dostawca zwraca uwagę m.in. na niewielkie (dł. 2,75 m x szer. 0,73 m x wys. 2,26 m) gabaryty transportowe maszyny co sprawia, że łatwo jest przemieszczać ją z jednego miejsca pracy na drugie. Minimalna poj. łyżki to 0,015 m sześc., a szerokość łyżki przedsiębiernej wynosi 0,25 m. Maksymalny zasięg ramienia przekracza 3 m, głębokość kopania to 1,77 m.
Pomimo niewielkich gabartów maszyna ma bardzo solidną konstrukcję. Przyczyniają się do tego np. wytrzymałe, żeliwne wzmocnienia. Dodano zabezpieczenie, wszystkie węże hydrauliczne poprowadzono wewnątrz wysięgnika, który wyposażony jest w cylinder montowany od góry, aby zapobiec uszkodzeniom. Operatorzy są dobrze chronieni na swoim stanowisku pracy, mają też odpowiednią widoczność na obszar roboczy.
W rodzinie minikoparek Hyundai są jednak również maszyny dużo większe, w tym model HX85A, także będący częścią zupełnie nowej serii A. Kompaktowa maszynę o 9-tonowej wadze roboczej napędza silnik Yanmar o 67-konnej mocy maksymalnej. Silnik Yanmar 4TNV98C zapewnia większą moc i lepszy maksymalny moment obrotowy, natomiast automatyczna regeneracja powoduje, że filtr cząstek stałych utrzymywany jest w czystości i maszyna jest dłużej gotowa do pracy. To prowadzi do obniżenia kosztów operacyjnych (dłuższe okresy międzyobsługowe). Elementem wyposażenia jest układ hydrauliczny wykrywający obciążenie. Kontrola jest płynna i przewidywalna, nawet przy realizacji bardzo wymagających zadań. Dostarczając moc dokładnie wtedy, gdy jest potrzebna, system przyczynia się również do oszczędności paliwa. Novum stanowi opcja dwuczęściowego wysięgnika zapewniającego HX85A większą elastyczność.
Cicha i nie truje
JCB wprowadziła nową generację produktów elektrycznych o zerowej emisji w miejscu użytkowania, które nie obniżają wydajności. Minikoparka 19C-1E jest pierwszą w pełni elektryczną minikoparką w branży. Umożliwia całodniową pracę na jednym ładowaniu.
JCB 19C-1 E jest równie mocna co jej spalinowe odpowiedniki. Do tego w stu procentach spełnia wymogi ustawy o elektromobilności, co zwiększa jej atrakcyjność szczególnie dla firm działających w sektorze komunalnym. Minikoparka 19C-1E charakteryzuje się też niskim poziomem hałasu, dzięki czemu nadaje się do obszarów miejskich i pracy w pomieszczeniach, umożliwiając lepszą komunikację pracowników. Hałas na stanowisku operatora jest o 10 dB mniejszy niż w wersji z silnikiem Diesla. Cztery akumulatory pozwalają pracować przez 8 godzin na jednym ładowaniu. Jeśli urządzenie pozostanie włączone, ale nie będzie pracować, akumulator wytrzyma do 120 godzin. Stan akumulatora można z łatwością sprawdzić za pomocą wskaźnika na tablicy rozdzielczej. Ponadto maszyna posiada trzy opcje ładowania: 110 V, 230 V i 415 V umożliwiające rozpoczęcie pracy w dowolnym miejscu i czasie.
Dodatkowym zabezpieczeniem operatora jest unikatowy system JCB 2GO, który izoluje wszystkie elementy sterujące zapewniając tym samym pełną zgodność z normami bezpieczeństwa. Minikoparkę 19C-1E zaprojektowano tak, aby mogła wytrzymać najtrudniejsze warunki pracy, co uzyskano stosując trwałe komponenty. W pełni stalowa konstrukcja ma gwarantować maksymalną ochronę i bezproblemowe naprawy, tym samym zmniejszając czas przestojów do minimum. Tylna odlewana przeciwwaga o pełnej szerokości zapewnia ochronę przed uszkodzeniami. Przedłużone belki podwozia wykonano z litej blachy stalowej o grubości 25 mm.
Połączenia przegubowe układu kopiącego wyposażono w tuleje grafitowe impregnowane brązem, co daje interwały smarowania co 500 h. Jest to jedyne i innowacyjne rozwiązanie dostępne na całym świecie tylko w maszynie JCB. Użytkownik oszczędza w ten sposób czas i ogranicza koszty eksploatacji maszyny. Minikoparka posiada zaledwie 20 ruchomych części w silniku elektrycznym, zmniejszając w ten sposób ryzyko jakiejkolwiek awarii, a tym samym przestojów. Maszyna dostępna jest w wersji z zadaszeniem oraz kabiną, dzięki której maszynę można eksploatować również w trudnych warunkach zimowych.
Solidność i wygoda
Koparka LiuGong 9018F to maszyna napędzana silnikiem Yanmar 3TNV80F-SSLY, EU (Stage V) generującym moc 18 KM. Dysponuje standardową łyżką o poj. 0,045 m sześc. – Wykorzystaliśmy to, co najlepsze z naszych maszyn z serii E, bogate doświadczenie działu badawczo-rozwojowego oraz opinie klientów, aby stworzyć serię F, nową gamę najnowocześniejszych koparek zaprojektowanych z myślą o operatorze – podkreślają w firmie LiuGong.
Maszyna, co podkreślają sami konstruktorzy dobrze sprawdzi się zarówno w robotach wodno-kanalizacyjnych, kopaniu fundamentów, pracach związanych z kształtowaniem architektury krajobrazu oraz pracach wyburzeniowych i budowlanych w obiektach i na zewnątrz. Minikoparka 9018F, z racji swych gabarytów jest łatwa do transportu. Pozostaje przy tym wytrzymała, wygodna, mocna, jak również prosta w obsłudze. W pełni otwierane pokrywy boczne zapewniają dobry dostęp do filtra powietrza, filtra oleju, filtra wstępnego paliwa, wskaźnika poziomu oleju, zbiornika hydraulicznego i korka wlewu oleju, silnika czy głównej pompy i chłodnicy.
Sterowane jednym przyciskiem automatycznie rozsuwane podwozie o rozstawie od 980 do 1.290 mm pozwala pokonywać ciasne przejazdy. Aby zwiększyć efektywność, zastosowano inteligentną funkcję automatycznie zmniejszającą i zwiększającą prędkość obrotową silnika w zależności od potrzeb, ograniczając tym samym zużycie paliwa bez obniżania wydajności. Elektro-proporcjonalna linia dodatkowa umożliwia łatwe i dokładne sterowanie osprzętem. Nowa geometria lemiesza ułatwia jego współdziałanie z łyżką.
W skład standardowego wyposażenia wchodzą dodatkowe obwody hydrauliczne, opcjonalnie również z linią obrotu. Dzięki dodatkowej przeciwwadze koparka może być wyposażona w cięższe narzędzia robocze. W zależności od wykonywanego zadania można również wybrać szereg specjalnie zaprojektowanych łyżek. Siedząc w spełniającej normy ROPS/TOPS, mocno przeszklonej kabinie 9018F operator widzi wszystko, co dzieje się wokół. Ergonomiczne sterowanie obrotem wysięgnika umożliwia koparce 9018F dostęp do najmniejszych przestrzeni z wychyleniem o 72 st. w lewo lub 52 st. w prawo.
Moc sprawdzonych rozwiązań
SY16C i SY18C to minikoparki firmy Sany. Do napędu służy silnik Yanmar 3TNV80F o mocy ok. 18 KM. Poj. łyżki to 0,04-0,10 m sześc., a masa operacyjna wynosi 1,75/1,85 t. Sany SY18C sprawdza się w ograniczonej przestrzeni. Przy złożonych gąsienicach ma 980 mm szerokości i mieści się na małej powierzchni, w przejściach, wewnątrz budynków itd. Dzięki temu jest maszyną do prac w budownictwie drogowym, infrastrukturalnym, ogrodnictwie itp. Podwozie ma regulowany rozstaw gąsienic. To on pozwala przejechać, jak i pracować maszyną w trudno dostępnych miejscach. Rozsunięcie gąsienic do 1.350 mm zapewnia dodatkową stabilność. Dla zwiększenia sprawności i bezpieczeństwa lemiesz ma regulowaną szerokość. Same maszyny mają zaledwie niewiele ponad 1,3 m długości. Koparkę wyróżnia specjalnie zaprojektowany układ hydrauliczny. Trwałość i solidność to m.in. rezultat zastosowania stalowych osłon chroniących podzespoły.
Zwraca uwagę również rozbudowana hydraulika na ramieniu i jasne światła robocze LED. Transport koparki jest relatywnie tani, można ją szybko załadować i rozładować. Maszyna wyróżnia się np. maksymalnym zasięgiem w poziomie do 4 m.
Dostępna również z otwartą kabiną, w wersji Sany SY16C sprawdza się w pracy w budownictwie, w tym w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Użytkownicy chwalą łatwe wejście, wygodny fotel, ergonomiczne sterowanie, dobra widoczność, komfort dla operatora. Oprócz standardowego światła ostrzegawczego system bezpieczeństwa obejmuje również wyłącznik akumulatora i przycisk zatrzymania awaryjnego.
Podzespoły koparki, w tym silnik i pompy pochodzą od renomowanych marek (Yanmar i Casappa). Dostawca zwraca uwagę m.in. na standardowo zintegrowane, zaawansowane funkcje sterowania koparką i osprzętem.
Wszystkie istotne pod względem konserwacji części są łatwo dostępne z poziomu podłoża. Oszczędza to czas i pieniądze podczas przeglądów. Zbiornik paliwa ma poj. 23 l.
ECR 25 na prąd
Koparki kompaktowe Volvo Electric o tonażu 2,68-2,78 t adresowane są do pracy w ograniczonych przestrzeniach, ponieważ bez emisji nie ma konieczności stosowania systemu odprowadzania spalin. Uzyskując taką samą wydajność jak jej odpowiednik na ON, można naładować ECR25 Electric np. podczas przerwy obiadowej i pracować przez cztery godziny bez przerwy, nie tracąc czasu na tankowanie. Producent zapewnia, że wydajność maszyny jest taka sama jak ma to miejsce w przypadku odpowiednika w wersji spalinowej. Zwraca jednak uwagę na zmniejszone potrzeby w zakresie konserwacji, jak również na łatwy dostęp do komponentów (okresy smarowania co 50 godzin), czy na opatentowany, wielofunkcyjny filtr hydrauliczny, jak również ochronę układu hydraulicznego. Węże zabezpieczono wewnątrz wysięgnika i ramienia.
Zastosowano stałą baterię (zabezpieczona przed kradzieżą) litowo-jonową 48 V. Zaprojektowano ją z myślą o co najmniej 2 tys. pełnych cykli ładowania. Producent zapewnia, że naładowanie do ok. 80 proc. pojemności zajmuje niecałą godzinę. Dostawca zwraca uwagę również na zerowy promień obrotu ogona, jak również na to, że narożnik przedni pozostaje w obrębie szerokości torów. W systemie hydraulicznym zastosowano pompę o maksymalnym przepływie 58 l/min. Maksymalne ciśnienie robocze to 25 MPa.
T&M nr 10/2023
Tekst: Michał Jurczak
Add comment