Wynajem maszyn
Usługa z przyszłością.
W Europie Zachodniej zdecydowana większość firm już dawno temu zrezygnowała z utrzymywania własnych parków maszyn. Powodem są spore koszty obsługi sprzętu, utrzymania wykwalifikowanej załogi itp.
Na ponad 90 proc. tamtejszych budów pracują maszyny pochodzące z wypożyczalni. W Polsce udział ten jest zdecydowanie mniejszy, choć ciągle rośnie. Od firm budowlanych inwestorzy oczekują: efektywności, terminowości, wykorzystania nowoczesnych technologii, ścisłej specjalizacji lub wręcz przeciwnie - kompleksowości usług. - Aby sprostać rosnącym wymaganiom potrzebny jest specjalistyczny, a przez to drogi sprzęt. Jego zakup okazuje się często kłopotliwy, nie dość, że wiąże się ze znaczną inwestycją, to pociąga za sobą m.in. koszty utrzymania. Potrzeba znalezienia bardziej racjonalnych i korzystnych rozwiązań stała się przyczyną powstania wypożyczalni sprzętu i maszyn budowlanych – wyjaśniają w firmie Ramirent.
Postawić na specjalizację
Jeszcze w latach 80-tych, ambicją większości budowlanych „molochów” w Polsce, było posiadanie własnego zaplecza maszynowego. Jego wielkość, była nierzadko jednym z wyznaczników pozycji firmy. Na początku kolejnej dekady, większość przedsiębiorstw zaczęło pozbywać się kosztownego balastu. Ten proces trwa. Na rynku funkcjonują już setki firm profesjonalnie zajmujących się wynajmem maszyn budowlanych wraz z kompleksową obsługą logistyczną budów. Drugie tyle, to typowe wypożyczalnie: dźwigów, rusztowań, wózków widłowych itp. W wielu przypadkach posiadają, jednego, dwóch partnerów „strategicznych”. Z reguły są to firmy, na bazie których wypożyczalnie stworzyły swój potencjał. Gospodarze wypożyczalni podkreślają, że duży partner pozwala na stabilizację, świadcząc usługi jedynie dla drobnych inwestorów, trudno myśleć o zakupach nowoczesnego, drogiego sprzętu.
Dla kogo to wszystko?
Wymagania stawiane przez poszczególnych dostawców maszyn są podobne. Od przedsiębiorców korzystających np. z usług Cramo, poza numerami REGON i NIP wymagana jest konieczność przedłożenia oryginału aktualnego odpisu z rejestru przedsiębiorców bądź rejestru sądowego (Spółki Prawa Handlowego - jawna, komandytowa, partnerska, akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością): oryginału wpisu do właściwych rejestrów (spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe). W przypadku spółek cywilnych i osób prowadzących działalność gospodarczą, niezbędne jest przedłożenie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (jeżeli odbiór dokonywany jest przez osoby nie wymienione w dokumentach rejestrowych, wymagane jest pisemne upoważnienie do zawarcia umowy i odbiór jej przedmiotu). W przypadku klientów indywidualnych istnieje konieczność przedłożenia dwóch ważnych dokumentów ze zdjęciem; potwierdzenie zamieszkania w miejscu zameldowania w postaci rachunku za ostatni miesiąc (np. rachunek za gaz, telefon, energię elektryczną). Przy wypożyczaniu wynajmujący pozostawia depozyt, o wysokości którego, decyduje wartość wypożyczanej maszyny oraz okres czasu na jaki jest ona wynajmowana.
Długa lista korzyści
Wśród najważniejszych korzyści wynikających z wynajmu specjaliści z Ramirentu wymieniają te finansowe. Wynajem sprzętu jest znacznie tańszy niż koszt jego kupna. Korzystanie z wypożyczonego sprzętu eliminuje także problem związany z jego zbyciem, pozwalając oszczędzić czas i środki na to przeznaczone (ogłoszenia, przetargi). Ważne jest też optymalne wykorzystanie potencjału. Szeroka oferta wynajmowanych urządzeń zwiększa możliwość racjonalnego doboru specjalistycznego sprzętu do określonych prac. Wypożyczając tylko sprzęt, który jest rzeczywiście aktualnie niezbędny, można przeznaczyć środki na inne cele. Z punktu widzenia wielu firm szczególnie istotne jest to, że wynajem sprzętu pozwala na zminimalizowanie zapasów własnych w zakresie majątku trwałego, a także eliminuje konieczność utrzymywania budynków i terenów niezbędnych do jego przechowywania i ochrony.
Wśród korzyści organizacyjnych, dostawcy usług wymieniają m.in. łatwość pozyskania sprzętu, bezproblemowy przebieg prac, fachowe doradztwo i pełną opiekę techniczną na czas wynajmu, co w konsekwencji zwalnia użytkowników maszyn z potrzeby posiadania warsztatów, odpowiedniego zapasu części zamiennych, przeszkolonych mechaników. Wynajem pozwala też uprościć przetargi i fakturowanie, ułatwia kontrolę wykorzystania sprzętu, a także umożliwia ustalenie osobistej odpowiedzialności w przypadku wystąpienia problemów. - Pozwala też uniknąć problemów i kosztów związanych z uzyskaniem wymaganych licencji oraz koniecznymi rejestracjami i dokumentami – podkreślają w firmie Ramirent.
Co i za ile?
Wypożyczyć można praktycznie wszystko. Od przysłowiowego młotka, poprzez elektronarzędzia, koparki, ładowarki, windy, urządzenia transportu poziomego, aż po rusztowania czy szalunki. Trudno mówić o konkretnych cenach, bo jak podkreślają sami wypożyczający, zależą one od wielu elementów. Podstawowym kryterium jest okres używalności danego urządzenia, czyli czasu jego pełnej amortyzacji. Jest on bardzo różny dla poszczególnych rodzajów maszyn. Najszybciej, bo w ciągu roku, amortyzują się elektronarzędzia, w ciągu dwóch-, trzech lat- windy, wciągarki, betoniarki... Najdłuższy okres amortyzacji (nawet 5 lat) mają rusztowania, kontenery, dźwigi samojezdne. Na cenę wpływa także okres, na który urządzenie czy maszyna jest wypożyczana. Generalna zasada mówi, że im dłużej tym taniej, za każdy dzień użytkowania. W wielu przypadkach określa się dobowy limit pracy maszyny, np. w przypadku HKL wynosi on 8 godzin. Motogodziny rozliczane są na koniec każdego miesiąca. W przypadku przepracowanej większej liczby motogodzin, za każdą godzinę powyżej przyjętego limitu pobierana jest specjalna opłata. Najemca pokrywa koszty uszkodzenia maszyny np. wybitej szyby, przebitej opony, zerwanego węża hydraulicznego i ewentualnych napraw wynikających z zaniedbania lub nieprawidłowej eksploatacji.
Czas wynajmu jest zróżnicowany. W praktyce wynosi od trzech dni do trzech miesięcy. Gdy przedmiotem umowy jest wynajem dużej maszyny, poza ustaloną stawką dzienną, w grę wchodzi także kaucja. Najczęściej wynosi ona 20-30 proc. wartości nowej maszyny tego samego rodzaju.
ATUT RENTAL
Firma ATUT RENTAL od 25 lat kompleksowo obsługuje klientów w zakresie wynajmu, serwisu oraz sprzedaży nowego i używanego sprzętu budowlanego. W tym czasie z małej firmy rodzinnej przekształciła się w sporej wielkości przedsiębiorstwo o zasięgu ogólnopolskim. Systematycznie inwestuje w nowy sprzęt, odnawiając park maszynowy oraz poszerzając go o nowe kategorie. - Wspieramy naszych klientów na każdym etapie współpracy – od pierwszego kontaktu telefonicznego, tak by na każdym kroku oferować fachową pomoc i wsparcie nawet w najbardziej nietypowych sytuacjach. Nasi serwisanci dokonują profesjonalnych przeglądów konserwacyjnych na miejscu pracy sprzętu, a handlowcy każdorazowo doradzają najlepszy dobór narzędzia do konkretnej pracy – podkreślają w Atut Rental. W zakresie wynajmu, sprzedaży i serwisu sprzętu ATUT RENTAL jest autoryzowanym przedstawicielem wiodących światowych marek. Są to m.in. Bobcat – producent wielofunkcyjnych miniładowarek, minikoparek i ładowarek wykorzystywanych w budownictwie oraz rolnictwie i innych branżach, jak również Master – lider w produkcji przenośnych rozwiązań z zakresu ogrzewania, wentylacji i osuszania.
BERGERAT
Jest jedną z najstarszych firm na rynku maszyn budowlanych, powstała w pierwszej dekadzie ubiegłego wieku. Od lat jest też oficjalnym dystrybutorem maszyn budowlanych marki Caterpillar w wielu krajach. Grupa zatrudnia ponad 5,5 tys. pracowników w sześciu krajach. W Polsce grupa jest obecna od 1997 r, należą do niej spółki: Bergerat Monnoyeur oraz Eneria. Istotnym elementem działalności jest wynajem maszyn. W ramach programu Wynajmij i kup, wynajmujący ma prawo pierwokupu maszyny po promocyjnej cenie (stawka najmu odliczana jest w 90 proc. od ceny maszyny. Gospodarze firmy podkreślają, brak dodatkowych kosztów związanych z wynajmem maszyny (koszt ubezpieczenia; transporty na plac budowy, przeglądów serwisowych, koszt napraw bierze na siebie dostawca maszyny).
CRAMO
Cramo jest firmą zajmującą się wynajmem maszyn budowlanych, a posiadającą ponad 250 oddziałów w 11 krajach. Co roku firma dokonuje olbrzymich inwestycji w nowy sprzęt oraz w różnego rodzaju udogodnienia, mające na celu lepszą obsługę klienta. Cramo w Europie to ok. 200 tys. jednostek sprzętowych różnego typu. Firma zatrudnia ponad 2,5 tys. pracowników, rocznie obsługują oni ok. 150 tys. klientów. Z maszyn oferowanych przez Cramo korzystają użytkownicy z piętnastu krajów. W Cramo Sp. z o.o. podkreślają m.in. że oferta wynajmu jest ściśle uwarunkowana potrzebami konkretnego klienta. Zgodnie z przyjętą zasadą, wysokość stawki dziennej jest regulowana w zależności od długości najmu, zgodnie z cennikiem oraz przyznanymi rabatami. Nie są naliczane stawki za niedziele i święta.
HKL Baumaschinen
Poza sprzedażą i serwisem nowych maszyn, takich marek jak New Holland Construction, Wacker Neuson czy Kramer Allrad, HKL to również wypożyczalnie maszyn i urządzeń budowlanych. Bogata oferta gwarantuje odpowiedni sprzęt nie tylko dla przedsiębiorców z branży budowlanej, ale też komunalnej, wodno-kanalizacyjnej, drzewnej czy przetwórstwa odpadów. Na dogodnych warunkach i z możliwością ubezpieczenia można wypożyczyć m.in. maszyny do prac ziemnych i transportu materiałów, maszyny i urządzenia do zagęszczania gruntu i prac bitumicznych, a także: agregaty, pompy, szalunki do wykopów, maszty oświetleniowe, spawarki, urządzenia do obróbki betonu i prac betoniarskich, urządzenia pneumatyczne i hydrauliczne, podnośniki i urządzenia do prac porządkowych. W ofercie znajduje się też szeroki wybór osprzętu, w który można doposażyć wypożyczane maszyny, co zapewnia efektywniejszą pracę w docelowym zastosowaniu.
RAMIRENT
W ofercie Ramirent jest szeroka gama sprzętu: od maszyn do robót ziemnych i drogowych, przez urządzenia do prac betoniarskich, po sprzęt pomocniczy przy remontach, tzw. „wykończeniówce”, a także sprzątaniu i czyszczeniu. Wynająć można również rusztowania i sprzęt do transportu pionowego, dostępne są ponadto kontenery biurowe i socjalne. Sprzęt wynajmowany jest na czas oznaczony lub nieoznaczony, określony odpowiednią jednostką czasu, którą jest doba, tydzień lub miesiąc. Sprzęt ogólnobudowlany, podnośniki oraz rusztowania wynajmowane są na doby, dźwigi osobowe, towarowe oraz kontenery - na miesiące. Niektóre urządzenia posiadają określony godzinowy limit pracy. W takim przypadku za każdą dodatkową godzinę pracy jest naliczana opłata zgodnie z obowiązującym w Ramirent cennikiem. Istnieje możliwość wynajmu flotowego (większa ilość urządzeń, dłuższe okresy). W takim przypadku warunki wynajmu są negocjowane indywidualnie.
SK-Rent
SK-Rent zajmuje się wynajmem specjalistycznych maszyn: ładowarek teleskopowych, podestów ruchomych, wózków widłowych. Oferta spółki jest skierowana między innymi do klientów z branży montażowej, instalacyjnej, obsługujących duże inwestycje, gdzie codziennym problemem jest dostępność nowoczesnego i niezawodnego parku maszynowego. SK-Rent wypożycza sprzęt takich marek jak: Komatsu, Nissan, Matilsa. Oprócz specjalistycznego zaplecza maszynowego pracownicy służą branżową wiedzą i doświadczeniem. Maszyny są wynajmowane na doby. Rozliczenia czynszu są przeprowadzane w okresach: tygodniowym, dwutygodniowym, albo miesięcznym. Serwis maszyn odbywa się w miejscu ich pracy. Od stycznia 2009 SK-Rent jest przedstawicielem na Polskę producenta maszyn montażowych Matilsa z Hiszpanii.
TYTANIUM Rental
Jest wiodącym dostawcą maszyn i narzędzi budowlanych na polskim rynku.
Podstawowy zakres działalności firmy TYTANIUM Rental obejmuje:
- wynajem i sprzedaż sprzętu budowlanego na terenie Polski,
- usługi serwisowe stacjonarne i mobilne oraz transport,
- ubezpieczenia zapewniające komfort pracy (TYTANIUM Protection),
- wsparcie techniczne i szkolenia.
Wypożyczalnia oferuje ponad 3500 tyś. różnego rodzaju sprzętu budowlanego renomowanych producentów, m.in. kompresory i generatory Atlas Copco, sprzęt zagęszczający Dynapac, podnośniki JLG czy GENIE, elektronarzędzia Metabo i Hitachi, koparki i ładowarki kompaktowe Bobcat czy Komatsu. 17 grudnia 2014 roku spółka została nabyta przez francuską Grupę Kiloutou – dołączając tym samym do jednej z najlepszych firm w branży w Europie Zachodniej. Firma posiada obecnie 9 oddziałów rozlokowanych w dużych miastach lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie tj.: Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.
VOLVO
Volvo Rents oferuje wynajem maszyn budowlanych różnego typu. Poza wynajmem maszyn oferuje również przeszkolenie pracowników, a także dostawę zamówionego sprzętu na miejsce prowadzonych prac budowlanych. Flota najmu obejmuje wyłącznie nowe maszyny i te o minimalnym przebiegu godzinowym. Gama obejmuje najnowocześniejszy dostępny na rynku sprzęt budowlany Volvo. Volvo Rents gwarantuje bezawaryjną pracę i maksymalną dyspozycyjność maszyn. Obsługa serwisowa maszyn w wynajmie jest po stronie Volvo Rents. - Profesjonalny serwis Volvo na terenie całego kraju daje gwarancję minimalnie krótkich czasów przestoju w przypadku niespodziewanych awarii – podkreślają w Volvo Rents.
Aut.: Michał Jurczak
T&M 3/2015
Add comment