Uta listopad

loga na www miedzy banery

Inelo 1170x150

loga na www miedzy banery

1150x300 Mercedes

loga na www miedzy banery

Onturtle 1150x150

loga na www miedzy banery

Mecalac 10 2023 750 x 200loga na www miedzy banery

Kaessbohrerloga na www miedzy banery

Hengst maj

Komunalna mieszanka firmowa

Śmieciarki, zamiatarki, wody asenizacyjne, podnośniki, ładowarki, pojazdy i urządzenia do przetwarzania odpadów – to tylko część z przedstawionych propozycji poznańskich targów POL-ECO System (17-19.X).

 

To jedna z najmłodszych imprez w wystawowym kalendarzu, powstała zaledwie dwa lata temu w wyniku połączenia, odbywających się corocznie w stolicy Wielkopolski wystaw Poleko i Komtechnika. Nie zabrakło nowych produktów, przeznaczonych zresztą nie tylko dla „komunalników”.        

Wśród śmieciarek zainteresowanie budził m.in. MAN 28.320 z zabudową Olympus, będącą dziełem konstruktorów z Terberg Matec. Artur Gałęcki (Terberg Matec Polska) zwraca uwagę na to, że ściany tej tynozaładowczej śmieciarki wykonano z jednego arkusza blachy, co zmniejsza ich podatność na ewentualne uszkodzenia podczas eksploatacji. W konstrukcji wykorzystano blachę trudnościeralną Hardox 400. 

Nowością na rynku europejskim jest śmieciarka Medium X4. Pojazd z wrzutnikiem Delta 301 znalazł się na stoisku Ekocelu. - Nowa konstrukcja ramy przedniej skrzyni oraz użycie elementów kompozytowych redukuje masę własną. Wydłużona droga przesuwu płyty wypychającej i większy kąt nachylenia tylnej ramy zamykającej skrzyni zwiększa jej obj. o ok. 2 m.sześc. – podkreślano na stoisku.

Apriva to z kolei dostawca mobilnych myjek do pojemników komunalnych. Łukasz Kamiński (Apriva) podkreśla, że myjki tego rodzaju coraz częściej zamawiane są przez operujące w Polsce firmy świadczące usługi komnalne. Przykładem jest mobilne urządzenie do mycia i dezynfekcji pojemników, które niebawem pojawi się na ulicach Radomia. Zakupu urządzenia Limpmatic, w drodze przetargu publicznego dokonała spółka Radkom. Pojazd wyprodukowano we Włoszech, bazę stanowi podwozie samochodu ciężarowego o dmc 26 t. Urządzenie jest wyposażone w zbiornik wody świeżej o poj. ok. 9,5 tys. l.

Wspólne stoisko przygotował KH-Kipper wraz z partnerami, Renault Trucks, Hyva i PTM. – Na podwoziu Renault 4x2 prezentujemy urządzenie hakowe ZH-12o dopuszczalnej masie udźwigu 12 t, a także dźwig Hyva. Oprócz produktów dla branży budowlanej, kopalnianej i energetycznej, nasza oferta obejmuje zabudowy samowyładowcze i skrzynie stałe do przewozu odpadów, do zimowego i letniego utrzymania dróg, a także przyczepy podkontenerowe – informuje Mariusz Zasoniewicz (KH Kipper). 

CS 140 Twin Action to jedna z wielu prezentowanych na targach zamiatarek. Produkt włoskiej marki Comac zawiera opatentowany system łączący siłę działania mechanizmu do zbierania większych odpadów z wydajnym zasysaniem drobniejszego brudu.

Nominalnie zamiatarkę, a w istocie mobilny i wielofunkcyjny pojazd MIC 42 pokazała firma Karcher. System szybkiej wymiany wyposażenia bez potrzeby używania narzędzi ułatwia pracę operatorowi.

Specjalnie opracowany dla potrzeb recyklingu i przemysłu odpadowego produkt pokazała firma Sennebogen. Model 817E  jest kompaktowym urządzeniem do transportu materiałów o zasięgu do 9 m i wadze do 17 t. Służy m.in. do sortowania surowców wtórnych (maszynę można wyposażyć np. w chwytak sortujący). Zwracają uwagę relatywnie niewielkie rozmiary, Sennebogen 817E ma 2,5 m szerokości, 4,6 m długości i 3,2 m wysokości.

Na stoisku Pronaru znalazł się natomiast Mobilny Przenośnik Taśmowy MPT 18g, przeznaczony do składowania i transportu materiałów na małe odległości. Wysokość wysypu 8,5 m pozwala należycie wykorzystać przestrzeń na składowisku usypując większą hałdę lub ładując bezpośrednio inną maszynę lub kontener.

T&M nr 10/2017

Tekst: Michał Jurczak

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE