Uta listopad

loga na www miedzy banery

Inelo 1170x150

loga na www miedzy banery

1150x300 Mercedes

loga na www miedzy banerybp 2024 karta bp Plus Aral 1170x300px 3

loga na www miedzy banery

Prometeon luty

Oleje Klimowicz banner

loga na www miedzy banery

Kaessbohrerloga na www miedzy banery

Oleje Klimowicz banner 2

Karty flotowe

Paliwa i… wiele więcej. Karty flotowe nazywano kiedyś paliwowymi, bo ich funkcja ograniczała się  do regulowania należności za nabywane paliwa.

 

Teraz potrafią usprawnić działanie całych flot pojazdów, kierowanie nimi, ułatwić kontrolę nad wydatkami w trasie, agregując w jednym rachunku wszelkie wydatki transportowe, pozwalając je porządkować i analizować. Zapewniają też większą płynność finansową z racji wydłużonego terminu płatności, stanowiąc zatem dla przewoźnika rodzaj kredytu.

Można powiedzieć, że karty flotowe rozwiązują niemal wszystkie kluczowe  problemy kierowców, pozwalają regulować płatności za paliwo, myto, części zamienne. Można nimi płacić za usługi warsztatowe, parking, myjnię, assistance, skorzystać w sytuacji awaryjnej. Kluczowe dla użytkowników stają się narzędzia informatyczne do łatwego zarządzania transakcjami. Popularnością cieszą się bezpłatne serwisy on-line: kalkulatory myta, jak również interaktywne mapy ze stacjami paliw, wskazujące punkty na trasie, gdzie można zatankować najtaniej.

Coraz wygodniej

Karty wyglądają tak jak kiedyś, pełnią jednak o wiele więcej funkcji, sprawiając, że zarządzanie pojazdem, czy flotą pojazdów jest coraz wygodniejsze. Emitent kart DKV podkreśla, że przy ich pomocy można rozliczać opłaty drogowe we wszystkich działających systemach w Europie. Dotyczy to opłat za przejazd autostradami, mostami i tunelami oraz promami. Wygodnymi narzędziami są: internetowa platforma DKV eReporting, służąca do analizy płatności całej floty, tankowań, opłat drogowych oraz zakupów i płatności za usługi, a także aplikacja na smartfony DKV App. - Poza zakupem paliwa, najważniejszą usługą dodatkową DKV jest rozliczanie opłat drogowych na terenie Europy. Dotyczy to zarówno systemów elektronicznych (np. viaTOLL, TollCollect, TIS PL, Viapass), jak i tradycyjnych winiet i opłat autostradowych. Możemy ustawić, które odcinki płatnych dróg w Europie są preferowane, a których kierowcy powinni unikać. Ponadto system zaalarmuje przewoźnika za każdym razem, kiedy dokonana zostanie transakcja niezgodna z przyjętymi wcześniej założeniami. Dzięki temu pozwala znacząco ograniczyć koszty przejazdów i, co istotne, świadomie i na bieżąco kontrolować wydatki floty. Niemniej ważna jest możliwość fakturowania netto – to najwygodniejsza forma zwrotu podatku VAT, w której klienci płacą za zakupy za granicą kwotę bez podatku VAT. Dzięki monitoringowi on-line  klient w każdym momencie może sprawdzić status swojego zwrotu i zapoznać się z odnośną dokumentacją - mówi Jerzy Jezuit (DKV Euro Service Polska).

W BP zwracają uwagę m.in. na nowatorski, zintegrowany z kartą system telematyczny BP FleetMove opracowany wspólnie z firmą Astrata. Umożliwia bezpośrednią komunikację pomiędzy biurem a pojazdem i wysyłanie oraz odbieranie zleceń wraz z możliwością przesyłania dokumentów w postaci plików jpg oraz pdf. Pozwala na kontrolowanie zużycia paliwa, stylu jazdy kierowcy i monitorowanie pojazdu. System wspomaga też kierowców sugerując im optymalny sposób jazdy do zaplanowanego celu. Zastosowana w urządzeniu nawigacja wraz z wbudowaną funkcją HD Traffic na bieżąco podaje utrudnienia w ruchu. FleetMove jest przystosowany do integracji z innymi systemami do zarządzania flotą, stosowanymi przez firmy transportowe, a dbającymi np. o przestrzeganie czasu pracy kierowcy.  

Emitent kart euroShell podkreśla, że dla użytkowników kart liczy się też prosta i szybka administracja, klient otrzymuje wszystkie informacje o dokonanych transakcjach na fakturach zbiorczych, które może również otrzymywać w formie elektronicznej. Ważnym czynnikiem jest bieżąca kontrola dokonanych transakcji oraz monitoring zużycia paliwa, dzięki aplikacji Shell Card Online. Aplikacja, poprzez alerty ostrzegawcze, pozwala na wykrywanie nieuczciwych praktyk pracowników np. prób uregulowania należności za towary nieobjęte płatnościami kartą.

Z kolei karty paliwowe takie jak UTA umożliwiają kierowcy wybranie stacji dowolnego koncernu, użytkownik nie ma ograniczeń pod względem ceny paliwa czy lokalizacji stacji. Klienci mogą liczyć na korzyści przy zakupie paliwa: od stacji z niskimi cenami, poprzez wysokie rabaty na tankowania w całej Europie, do rozliczania w oparciu o ceny hurtowe (np. w Polsce klienci UTA tankują z ceną znacznie poniżej SPOT). Nie bez znaczenia jest też odroczony (do 45 dni) termin płatności. - Kierowcy dzięki karcie nie tracą w drodze cennego czasu na pobieranie rachunków, np. dzięki urządzeniom pokładowym automatycznie rozliczają opłaty drogowe, bez konieczności zatrzymywania pojazdu. UTA daje zarówno możliwość zapłaty za drogi w całej Europie, w tym winiety, urządzenia obowiązkowe, wymagane przez poszczególnych operatorów autostradowych, jak też urządzenia dodatkowe, multifunkcyjne, które dają możliwość zapłaty jednym urządzeniem opłat drogowych w kilku krajach. Urządzenia te można doładowywać w trybie pre-pay, jak również rozliczać w trybie post-pay, dzięki czemu kierowca nie musi monitorować środków na urządzeniu – powiedziała Iwona Myśliwiec z UTA Polska. UTA oferuje pomoc przy formalnościach związanych ze zwrotem podatku VAT z zagranicy, dając klientowi do wyboru różne formy zwrotu (standardowy, terminowy, szybki, czyli tzw. „fakturowanie netto”).  

 

Musi być bezpiecznie

Rynek ciągle ewoluuje i stawia przed przewoźnikami nowe wyzwania. To niejako wymusza na emitentach kart wdrażanie kolejnych rozwiązań, np. z zakresu bezpieczeństwa eksploatacji. W firmie E100 dowodem wagi jaką przywiązuje się do kwestii bezpieczeństwa jest m.in. to, że kilka zespołów specjalistów z zakresu IT codziennie pracuje nad udoskonalaniem wszystkich systemów kontroli. Dla wygody klientów na koncie użytkownika utworzono filtry, umożliwiające zarządzanie funkcjami karty za pomocą jednego kliknięcia myszy. Mechanizmem pomagającym w zabezpieczeniu środków klientów jest też całodobowa gorąca linii Е100. Obsługujący ją specjaliści o każdej porze pomagają rozwiązać wszelkie problemy, które przewoźnicy napotykają w trasie.

Shell Polska z myślą o firmach transportowych wprowadził w ubiegłym roku do oferty karty paliwowe z technologią chipową. - Nowe karty Chip&PIN zostały zabezpieczone indywidualnym kodem PIN, dzięki czemu pozwalają na jeszcze skuteczniejszą kontrolę i ochronę transakcji. W ramach nowej oferty proponujemy klientom przyspieszone raportowanie transakcji, możliwość otrzymywania powiadomień SMS, limity transakcyjne oraz weryfikację numerów rejestracyjnych na terenie Polski. To bezpieczne narzędzie do optymalizacji kosztów zarówno dla dużych, jak i małych firm przewozowych – powiedział nam Robert Karolczak z Shell Polska.

         Owe bezpieczeństwo eksploatacji kart można także widzieć szerzej, to też bowiem… pełna kontrola nad ilością paliwa tankowanego przez kierowcę (to menadżer decyduje, ile paliwa i kiedy będzie mógł zatankować), przejrzyste faktury (możliwość importu plików transakcji do wewnętrznych systemów firmy), eliminacja ryzyka utraty zwrotu VAT przez błędy na fakturach lub ich brak

 

Są nowości…

Pomimo mnogości funkcji, jakimi dysponują użytkownicy kart, co rusz pojawiają się nowe rozwiązania.

- Rozszerzyliśmy dostęp do opłat drogowych, mostów , tuneli, promów, pociągów. Wprowadziliśmy obsługę w zakresie rozliczania płac minimalnych dla kierowców w krajach, w których obowiązują specjalne regulacje, wprowadziliśmy dodatkową kartę Mastercard Aris i  system SMS autoryzacji i tankowania bez karty – usłyszeliśmy w Aris Polska. W Shell Polska informują, że firma na ten rok planuje m.in. rozwój ochrony transakcji w czasie rzeczywistym oraz wprowadzanie usprawnień w aplikacji Shell Card Online. 

Jezuit (DKV) wśród najważniejszych nowości wymienia akceptację DKV Card na przeszło 1,2 tys. stacji paliw Gazpromneft w Rosji oraz 23 stacjach Belarusneft na Białorusi. Klienci DKV mogą na tych stacjach liczyć na rabaty sięgające do 200 RUB za każde 100 l zakupionego paliwa. Jest to efekt strategicznej współpracy jaką pod koniec ubr. DKV Euro Service nawiązało z Gazpromneft-Corporate Sales - operatorem kart paliwowych i czwartym co do wielkości wydobywcą ropy naftowej w Rosji. - W efekcie kierowcy mają zapewniony dostęp do wysokiej jakości oleju napędowego, benzyny oraz profesjonalnego serwisu. Stacje znajdują się przy głównych autostradach oraz głównych szlakach komunikacyjnych, a większość z nich czynna jest 24h na dobę – mówi J. Jezuit.

Wśród wprowadzonych ostatnio rozwiązań UTA Polska jest Telepass EU - do opłacania płatnych dróg w sześciu krajach (Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Belgia - tunel Liefkenshoek i Polska - autostrada A4). Daje dostęp do rabatów, sięgających 50 proc. (także rabatów za włoskie autostrady). Z kolei UTA MultiBox od niedawna umożliwia regulowanie opłat drogowych także w Belgii w systemie ViaPass. Oznacza to, że za pomocą tylko jednego urządzenia UTA MultiBox można regulować myto w Belgii, a także we Francji, Hiszpanii, Portugalii i Niemczech (tunel). Dodatkowo, w przypadku Belgii płatność za drogi przy pomocy MultiBox oznacza jedną zbiorczą fakturę do zwrotu VAT, zamiast drukowania faktur z systemu Satellic do każdego pojazdu oddzielnie. Kolejną nowość, BroBizzBox, niewielkie urządzenie umożliwiające zapłatę za drogi, mosty, tunele, czy promy w Norwegii, Szwecji oraz Danii, UTA  udostępnia swoim klientom bez żadnych dodatkowych opłat.

 

ARISCARD

Od ponad 20 lat działa wywodzący się z Rosji system kart paliwowych Aris. Zasięgiem obejmuje ok. 30 krajów, głównie europejskich, ale także Kazachstan i Tadżykistan. Sieć składa się z ok. 5 tys. punktów tankowania na stacjach własnych i współpracujących. Z usług operatora korzystają firmy transportowe z ponad 20 krajów. Są obsługiwane przez przedstawicielstwa Arisa, w Rosji, na Białorusi, w Estonii, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Bułgarii, Finlandii, Polsce, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Aris jest wyspecjalizowany w obsłudze firm transportu ciężarowego. Przewoźnicy mogą bezgotówkowo tankować paliwa (na wybranych stacjach ze specjalnymi rabatami), a także regulować opłaty drogowe oraz otrzymać zwrot VAT. W Polsce karty Aris honoruje ok. 50 stacji położonych głównie w rejonach przygranicznych, a także w centrum i na południu kraju. Część polskich stacji wchodzi w skład tzw. sieci ulgowej, przewoźnik może liczyć na rabat za zakupione paliwo.  

 

BP  PLUS

Karta BP Plus umożliwia bezgotówkowe regulowanie opłat za wybrane produkty i usługi na ponad 18 tys. stacji zrzeszonych w porozumieniu Routex: Aral, BP, Circle K, Eni i OMV.  Użytkownicy kart w dowolnym momencie mogą ustalić nowy kod PIN do karty, zablokować lub unieważnić kartę, wybrać zakres produktów i usług, ustalić limity wydatków, miejsc lub godzin tankowania, obejrzeć historię operacji dokonywanych na koncie czy też uzyskać dane na temat każdej transakcji (liczba, rodzaj, kwota, nazwa stacji itd.). Ważnym elementem oferty kart BP Plus jest możliwość zwrotu podatku VAT  i akcyzy w trybie ekspresowym oraz regulowania opłat za wszystkie opłaty i usługi drogowe, w tym wszystkie płatne autostrady w Polsce. Rośnie liczba firm korzystających z aplikacji BP FleetExpert, wspomagającej zarządzanie flotą. Pozwala na automatyczne pobieranie danych transakcyjnych z kart BP, a następnie przedstawienie ich poprzez użycie specjalnie przygotowanych do tego celu raportów.  

 

BZA-ESSO CARD

Międzynarodowa karta paliwo-usługowa BZA-ESSO Card to produkt firmy BZA stworzony we współpracy z koncernem ExxonMobil. Jest narzędziem wspomagającym zarządzanie wydatkami na paliwo, towary oraz  usługi kierowane do klientów wyjeżdżających zawodowo poza granice kraju. Umożliwia bezpieczne, bezgotówkowe płatności za paliwo na stacjach sieci ESSO, GALP, Shell. W zależności od zapotrzebowania dostępne są karty w systemie kredytowym, z odroczonym terminem płatności, jak również w trybie przedpłaconym – z ofertą rabatową na zakup paliwa. Wszystkie karty dla klientów BZA wydawane są bezpłatnie. Dodatkowe atuty związane z kartą BZA–ESSO Card to: całodobowy serwis internetowy, rozliczanie opłat drogowych w Polsce i Europie oraz usługi zwrotu zagranicznego podatku VAT i akcyzy.

 

DKV EURO SERVICE

DKV Euro Service to międzynarodowy i niezależny operator karty paliwowej DKV Card. Firma powstała w 1934 r. i specjalizuje się w obsłudze transportu towarowego i autobusowego. Flagowym produktem jest DKV CARD wraz z pakietem usług dodatkowych. Karta paliwowo-serwisowa DKV honorowana jest w ok. 60 tys. punktach w 42 krajach Europy. Korzysta z niej ok. 120 tys. firm. W Polsce DKV współpracuje z siecią ponad 4 tys. stacji paliw i kilkuset warsztatów. Karta umożliwia bezgotówkowe tankowanie na stacjach wszystkich liczących się marek oraz dostęp do usług dodatkowych. Są to m.in.: serwisy naprawcze, 24h pomoc drogowa, internetowy serwis do zarządzania transakcjami e-Reporting DKV, planowanie podróży i zwrot zagranicznego podatku VAT (w tym fakturowania netto), usługi promowe, doradztwo. Nowością jest akceptacja DKV Card na ponad 1,6 tys. stacji Gazpromneft i Belarusneft w Rosji i na Białorusi.

 

E100

Karta E100 jest do dyspozycji przewoźników z Europy i Azji od 15 lat. Stała się dla wielu z nich głównym środkiem płatniczym, umożliwiającym bezgotówkowe rozliczanie się za paliwo oraz usługi dodatkowe. Obecnie kartą E100 można zapłacić za wszystkie rodzaje paliw na ponad 12 tys. stacji benzynowych, nabyć płyn AdBlue, za korzystanie z dróg w 26 krajach, zarezerwować miejsce na promie lub w pociągu, korzystać z parkingów, serwisów dla TIR-ów, myjni, konwojowania, a także dokonywać płatności za produkty samochodowe przydatne w trasie. Użytkownicy kart Е100 mogą korzystać z takich usług jak: fakturowanie netto, zwrot VAT oraz zwrot akcyzy. Kierowcy mogą liczyć na wsparcie Klubu Pomocy na drogach. Е100 stale poszerza zasięg działania swojej karty, rozwija sieć Power MAX. Firma posiada własne przedstawicielstwa w 14 krajach.  

 

EUROSHELL

Dzięki kartom euroShell kierowcy mogą regulować kluczowe wydatki na ponad 900 stacjach w Polsce, w całej Europie euroShell umożliwia transakcje bezgotówkowe w 22 tys. lokalizacjach w 35 krajach (prawie 2,5 tys. to stacje przeznaczone dla transportu ciężarowego). Użytkownicy mogą zapłacić kartą za paliwo, ale także za przejazd drogami, przez tunele i mosty oraz przeprawy promem. Udogodnienie dla polskich przewoźników stanowi zwrot podatku VAT z transakcji zagranicznych m.in. za opłaty drogowe, paliwo oraz zakup części zamiennych. Klienci euroShell otrzymują jedną fakturę zbiorczą, co ułatwia zarządzanie kosztami i przyspiesza zwrot podatku VAT – czas na zwrot pieniędzy zostaje skrócony do 2 tygodni w trybie fakturowania netto. Operatorzy flot chętnie korzystają też z usługi zwrotu akcyzy za zakupiony olej napędowy w: Belgii,  Francji, Hiszpanii, Słowenii, na Węgrzech i we Włoszech.

 

LOTOS

Karta LOTOS Biznes akceptowana jest na niemal 490 stacjach LOTOS i LOTOS Optima w Polsce, w tym na 20 stacjach MOP (Miejsce Obsługi Podróżnych) przy autostradach A1, A2, A4, A6 i przy trasach S3 i S7. Międzynarodowy zasięg zapewnia Karta LOTOS Esso, która jest akceptowana na ponad 8000 stacjach w Europie. LOTOS Biznes to oferta skierowana do firm oraz instytucji posiadających samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe oraz inne środki transportu bez względu na rozmiar floty.

Program LOTOS Biznes to rozwiązanie zarządzania wydatkami samochodowymi w firmie – od atrakcyjnych rabatów na paliwa, pełnego podglądu wszystkich transakcji po zbiorcze fakturowanie dwa razy w miesiącu. Karta LOTOS Biznes daje możliwość rozliczenia zakupu produktów oraz usług dostępnych na stacjach oraz usług dodatkowych wspierających transport – ViaToll, opłaty drogowe.

Dodatkowe świadczenia w ofercie międzynarodowej LOTOS Esso to serwis naprawczy, usługa zwrotu zagranicznego VAT, uczestnictwo w systemach automatycznego poboru opłat za przejazdy drogami i autostradami w Europie, a także możliwość opłaty za przejazdy wybranymi tunelami.

Klientom biznesowym, będącym jednocześnie pracodawcami, LOTOS proponuje unikatowe rozwiązanie – kartę pracowniczą LOTOS Biznes. Dzięki niej pracodawca może zapewnić swoim pracownikom możliwość tankowania tańszego paliwa na stacjach sieci LOTOS. To całkowicie bez kosztowy sposób na poszerzenie pakietu pozapłacowych korzyści zatrudnienia w firmie.

 

MOYA 

MOYA to założona w 2009 r., należąca do spółki ANWIM ogólnopolska sieć stacji paliw, licząca obecnie ponad 130 placówek, w tym 20 stacji własnych. Karta jest akceptowana na wszystkich stacjach zrzeszonych w sieci MOYA. Za jej pośrednictwem możliwy jest zakup dostępnych na stacjach paliw: ON, uszlachetnionego ON MOYA Power, benzyny 95- i 98-oktanowej i LPG. Można też zakupić AdBlue oraz płyn do spryskiwaczy. Nową funkcją karty jest możliwość płatności zbliżeniowej. Na początku 2016 r. uruchomiono panel klienta e-commerce do zarządzania posiadanymi kartami (zmiana limitów, PIN-ów, blokowanie online w przypadku zgubienia bądź kradzieży, generowanie zestawień, zamawianie nowych kart, podgląd widoku z kamer na stacjach automatycznych czy transakcji w czasie rzeczywistym, modyfikowanie szczegółowych raportów tankowań do pobrania w plikach cvs ods i xls, pobieranie FV w formacie PDF, zamawianie nowych kart poprzez formularz na stronie www). Karta MOYA IQ Europe jest akceptowana na ponad 1,2 tys. stacjach w 13 krajach Unii Europejskiej.  

 

ORLEN FLOTA

Podstawową funkcją Programu Orlen Flota jest możliwość bezgotówkowych zakupów paliw i usług w największej sieci stacji paliw w Polsce i za granicą (ponad 2500 placówek w Polsce, Czechach, Niemczech i na Litwie), co w połączeniu z  uproszczonymi fakturami  i odroczonymi terminami płatności daje wymierne korzyści w funkcjonowaniu firmy. Program oferuje usługi dodatkowe: monitoring GPS, płatności za parkowanie w ramach systemu MobiParking, opłaty za przejazdy wszystkimi autostradami w Polsce (viaTOLL, viaAUTO), obsługę serwisową w sieci Motointegrator Flota.

Ponadto na ponad 1000 stacji, należących do PKN ORLEN uruchomiono system transakcji mobilnych, mFlota - innowacyjną i wygodną dla klienta aplikację, która umożliwia płatność za paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku paliwowym w Polsce.

Karta OPEN DRIVE umożliwia rozliczanie kosztów związanych z podróżami, bezgotówkowe tankowanie na stacjach paliw w Polsce, Niemczech (STAR),Czechach (BENZINA i BENZINA PLUS) i na Litwie (ORLEN). Transakcje zrealizowane kartą OPEN DRIVE są umieszczone na jednej fakturze VAT z danego kraju, a ponadto istnieje możliwość wyboru waluty zapłaty za transakcje zagraniczne tj. PLN lub EUR.

więcej informacji: www.flota.orlen.pl

 

UTA FULL SERVICE CARD

UTA Full Service Card to system kart paliwowo-serwisowych dla samochodów ciężarowych, dostawczych, autobusów oraz flot samochodów osobowych. Zasięg to ponad 54 tys. punktów akceptacji w 40 krajach Europy oraz basenu Morza Śródziemnego, w tym stacje paliw, serwisy, warsztaty, myjnie, punkty poboru opłat drogowych.  Do wyboru są cztery rodzaje kart, z różnym rodzajem usług. W ramach usług dodatkowych są m.in: dostęp do zamkniętej strefy klienta, aplikacje internetowe, wyszukiwarki stacji. UTA oferuje także pomoc przy formalnościach związanych z uzyskaniem zwrotu VAT z zagranicy. Zwrot VAT-u za paliwo oraz inne produkty i usługi (np. opłaty drogowe) przynosi oszczędności około 17-27 proc. (w zależności od wysokości podatku). Oferta w tym zakresie jest kompleksowa dzięki temu, że obejmuje także pomoc w odzyskaniu części akcyzy zapłaconej za granicą (nawet 0,16 centów/l).

T&M nr 3/2017

Tekst: Michał Jurczak

 

Add comment

Security code Refresh

    okładkana stronę   okładka 10 2022   okladka   okładka fc   wwwokladka   okładka1   okładka 5 www

OBEJRZYJ ONLINE